Web

Dropbox’da Public klasörü neden yok? Dropbox Public klasörü nasıl oluşturulur?

Efsane dosya paylaşım sistemlerinden biri olan Dropbox artık yeni üyelere Puplic Klasörü özelliğini sunmuyor…

Efsane dosya paylaşım sistemlerinden biri olan Dropbox artık yeni üyelere Puplic Klasörü özelliğini sunmuyor. 

Dropbox Public Klasörü Nedir?

Dropbox hesabımızda bulunan Public klasörü, Dropbox’ın muhteşem bir dosya barındırma sistemi olmasını sağlayan önemli özelliklerden biridir. Public klasörü içerisine yüklediğimiz tüm dosyaları herkese açık bir şekilde paylaşabiliyoruz. Yani Public klasörünün içerisine eklediğimiz bir HTML dosyayı sanki bir hosting’e yüklemişiz gibi kullanabiliyoruz. Oluşturduğumuz paylaşım linki ile HTML dosyasını tıpkı bir internet sitesiymiş gibi Dropbox üzerinden yürütebiliyoruz.

Dropbox Public Klasörü Nasıl Açabilirim?

2013 yılından önce açılan Dropbox hesaplarında Public klasörü varsayılan olarak geliyor. Yeni açılan hesaplarda bu klasöre sahip olmak için ücretli bir Dropbox hesabı almanız gerekiyor. Dropbox hesabınızı Pro veya Kurumsal plana yükseltmeniz gerekmekte.

Dropbox Pro yıllık kullanım ücreti 99$ dır. Hesabınızı yükselttikten sonra https://www.dropbox.com/enable_public_folder sayfasına giderek Public klasörünüzü aktif edebiliyorsunuz.

Bu kısıtlama ücretsiz hesaplara 2013 yılının ortalarında da gelmişti. Bir süre sonra kalktı ve şimdi tekrar gelmiş görünüyor.

Eski Dropbox hesaplarınızın kıymetini bilin 🙂

Dropbox’ın konuyla ilgili açıklaması için: http://blog.tektenweb.com/5484

3.3/5 - (3 votes)

Yorum

  • Hocam ana dizine yeni bir klasör oluşturup adını public yapınca bu özelliğin aktif olacağını okuduğum yerler var. Ana dizinde denildiği gibi public klsörü oluşturdum ama diğerleri gibi normal klasör olarak görünüyor paylaşıma açılmıyor yardımcı olabilirmisiniz rica etsem??

    • Öyle bir şey olacağını zannetmiyorum. Belki eski hesaplarda olabilir bu veya okuduğunuz konu çok eskidir. Şu an ki duruma göre paylaşım klasörünü açabilmeniz için konuda belirttiğim link üzerinden bir Pro hesap edinmeniz gerekir. Daha sonra klasör kendiliğinden oluşuyor. Sizin klasör oluşturup adını vs değiştirmenize pek gerek yok.

Bir Yorum Ekle