Oto Haber

Citroen Yakıt Göstergesi Sorunu ve Çözümü

Citroen C3‘te dün daha önce karşılaşmadığım bir sorunla karşılaştım. Aynı sorunla karşılaşanlar olacak ve mutlaka bu yazıya ulaşacaktır, tıpkı daha önceki sorunlar ve çözümler gibi. 🙂

Karşılaştığım sorun yakıt göstergesiyle ilgiliydi.

Yaklaşık 1 hafta önce Shell’e gidip depoyu fulledim (dizel). Petrolden eve gelene kadar da ortalama 10 km yaptım. Aracı dört beş gün kullanmadım… Dün Üniversiteye gitmek için yola çıktım ve yaklaşık yine 10 km yol yaptım, yakıt göstergesine dikkat etmedim ama yoldayken gidebileceği mesafe 1.100 km yazıyordu.

Daha sonra, işim bittiğinde tekrar araca binip kontağı çevirdiğimde yakıt göstergesinin 6 çubuk (toplamı 8 çubuk) gösterdiğini gördüm, yani deponun yarısına yakını bitmiş anlamına geliyordu bu ve çok şaşırdım. 🙂

Hemen araçtan inip depo kapağına baktım yerinde mi diye 😀 Belli mi olur birisi çekmiş olabilirdi 😀

Neyse ki kapak yerindeydi. 🙂

Gösterge problemi olabileceğini düşünerek birkaç kez kontağı açıp kapattım ama bir değişiklik olmadı, halen yarım görünüyordu depo. Hatta aracın elektriklerini kesip yeniden başlatmayı düşündüm ama radyoya vs yeniden şifre girmek gerekeceği için uğraşmadım bununla.

Daha sonra tekrar Shell’e gittim… Durumu izah ettim, “depoyu fulledim ama sadece 20 km falan yaptığımdan ama göstergenin yarım depo gösterdiğinden bahsettim.” Pompayı tekrar araca taktık ve mazot doldurmaya başlıyorduk ki, pompa tık diye attı. Yani deponun zaten dolu olduğu belli olmuş oldu.

Doğal olarak hemen suçu yakıt göstergesine attık… Şamandıraya attık… Sensöre attık… Attıkta attık yani. 🙂 Ama tek suçlu benmişim meğer. 😀

Şöyle suçluyum, geçen hafta depoyu fulletirken “taşana kadar doldur hocam” dedim pompacıya. O da pompa tık diye attıktan sonra devam etti. Depo dolduktan sonra 60 liralık daha mazot aldı ve tam taşma sırasında dolumu kestik. Ama mazotu görebiliyorduk, ağzına kadar doldu.

İşte yapmış olduğum bu durum, göstergenin şaşmasına neden olmuş. Sensörler algı problemi yaşadığı için gösterge kendisini varsayılan fabrika değerine alarak durdurmuş.

Sorunu nasıl çözdüm?

Aslında ben çözmedim. Kendi kendine çözüldü… Servise veya sanayiye gitmeden önce detaylı bir araştırma yaptım. Kendi kendine düzelebileceği bilgisine ulaştım. Yani bu da ihtimaller arasındaymış.

Toplam 40 km yol yaptım düzelme olacak mı diye. 40 km sonrası aracı stop edip tekrar tekrar başlattım ama halen gösterge yarım gösteriyordu. Daha sonra 50 km daha yol yaptım. Biraz fazla yaksın diye de normal kullanımdan daha hızlı kullandım. Anlık yakıt göstergesini 5/100 lt de tutmaya çalıştım.

…ve bu 50 km nin sonunda yarın servise gitmek üzere aracı park ettim. Araçtan inmeden bir kez daha kontağı açıp bakayım dedim. İyi ki demişim 🙂 çok şükür problem düzelmiş ve yakıt göstergesi full (8 çubuk) gösteriyordu. Kontağı kapatıp kapatıp açtım ve bir değişiklik olmadı. Full olarak gösteriyordu. Kendine gelmişti.

Yaptığım 90 km lik yol işe yaramıştı… Bu işe yaramasaydı, şamandırayı, sensörü kontrol etmeleri gerekecekti ve bunlarla ilgili olduğu anlaşılmadığında beyni kontrol etmek üzere işe koyulacaklardır. Tüm bu riskleri almamak için, benzer sorunla karşılaşan kişilerin ilk yapacakları iş 100 km yol yapmak olacak. Daha sonra aracı düz bir zemine çekerek kontağı açıp kapatarak kontrol ediniz. (Göstergeye elektrik akışını durdurmak için anahtarı da çıkartın kontaktan.)

Yukarıda kontro edilecek gözle görülen parçalardan bahsettim ama bazı durumlarda göstergenin yeniden kodlanması da gerekebilir. Buna yönelik bir hata da çıkmış olabilir yukarıdakilerden bağımsız.

Eğer halen sorunun devam ettiğini görürseniz yine servise gitmeyin. Depoyu bitirmeye çalışın ve bitime yaklaştığınızda fullemeyecek şekilde yakıt alın. Örneğin yakın göstergeniz 8 çubuktur ve gösterge 4 te takıldı diyelim, hep 4 gösteriyor. O zaman almanız gereken yakıt 5 çubuk olacak şekilde olmalı ortalama. Yani 20-22 litre falan almanız gerekir. Yaptığınız km yi saatten kontrol ederek ne kadarlık yakıt alırsanız yarım depoyu biraz geçeceğini bilirsiniz az çok.

Bu yöntem bende işe yaradı ama aynı sorunu gösteren her araçta işe yarar mı bilinmez tabii ki. Başınıza benzer bir durum geldi ve bu yöntemi denediniz ve olumlu sonuç alamadınız diyelim, o zaman da yakıt ile bağlantılı olabilecek kısımlarda sorun var demektir. Bu yöntem işinize yararsa aracınızda hiçbir parça bozulmamış demektir.

Sorun çözülmez ve yine de servise gitmek istemezseniz kendi yapabileceğiniz son yöntemlerden biri de kutup başını çıkarıp 10 dk sonra yeniden takmak olacaktır. + olan kutup başını çıkartarak bekletin.

Bu sorun sadece Citroen’e özel bir sorun değildir. Yakıt gösterge arızası diğer tüm marka araçlarda da olabilir ve çözüm yöntemleri hemen hemen aynıdır. (Dizel-Benzin)

Evet yazı biraz uzun, farkındayım. Ama burası bir cümlelik çözüm sitesi değil, kişisel bir blogdur. 😉

Bu Yazıya Bir Yorum Ekleyin