Oto Haber

Citroen Yakıt Göstergesi Sorunu ve Çözümü

Citroen C3‘te dün daha önce karşılaşmadığım bir sorunla karşılaştım. Aynı sorunla karşılaşanlar olacak ve mutlaka bu yazıya ulaşacaktır. Çözümü veya problem aynı olmasa da bu durumda aklınızda bulunsun diye paylaşıyorum.

Karşılaştığım sorun yakıt göstergesiyle ilgiliydi.

Yaklaşık 1 hafta önce Shell’e gidip depoyu fulledim (dizel). Petrolden eve gelene kadar da ortalama 10 km yaptım. Aracı dört beş gün kullanmadım… Dün Üniversiteye gitmek üzere yola çıktım ve yaklaşık yine 10 km yol yaptım, yakıt göstergesine dikkat etmedim ama yoldayken gidebileceği mesafe 1.100 km yazıyordu.

Aracı park ettim, üç beş saat sonra işim bittiğinde tekrar araca binip kontağı çevirdiğimde yakıt göstergesinin 6 çubuk (toplamı 8 çubuk) gösterdiğini gördüm. Yani deponun yarısına yakını bitmiş anlamına geliyordu.

Gösterge problemi olabileceğini düşünerek birkaç kez kontağı açıp kapattım ama bir değişiklik olmadı, halen yarım görünüyordu depo. Hatta aracın elektriklerini kesip yeniden başlatmayı düşündüm ama radyoya vs yeniden şifre girmek gerekeceği için uğraşmadım bununla.

Daha sonra tekrar Shell’e gittim… Durumu izah ettim, depoyu fullediğimi ve daha sonra toplamda en fazla 20 KM yol yaptığımdan vs bahsettim…

Pompayı tekrar araca taktık ve mazot doldurmaya başlıyorduk ki, pompa tık diye attı. Yani deponun zaten dolu olduğu belli olmuş oldu.

Doğal olarak hemen suçu yakıt göstergesine attık… Şamandıraya attık… Sensöre attık… Attıkta attık yani. 🙂 Ama tek suçlu benmişim meğer. 😀

Şöyle suçluyum… Geçen hafta depoyu doldururken “taşana kadar doldur” dedim pompacıya. O da pompa tık diye attıktan sonra devam etti. Depo dolduktan sonra 60 liralık daha mazot aldı ve tam taşma sırasında dolumu kestik. Mazotu görebiliyorduk, ağzına kadar doldu. 🙂

İşte yapmış olduğum bu durum, göstergenin şaşmasına neden olmuş. Sensörler algı problemi yaşadığı için gösterge kendisini varsayılan fabrika değerine alarak durdurmuş.

Sorunu nasıl çözdüm?

Aslında ben çözmedim. Kendi kendine çözüldü…

Servise veya sanayiye gitmeden önce Fransa’nın Citroen forumlarında detaylı bir araştırma yaptım. Kendi kendine düzelebileceği bilgisine ulaştım. En azından bu da ihtimaller arasındaymış ve denemek istedim.

Toplam 40 km yol yaptım düzelme olacak mı diye. 40 km sonrası aracı stop edip tekrar tekrar başlattım ama halen gösterge yarım gösteriyordu. Daha sonra 50 km daha yol yaptım. Biraz fazla yaksın diye de normal kullanımdan daha hızlı kullandım. Anlık yakıt göstergesini 5/100 lt üzeri tutmaya çalıştım ki yakıt biran önce azalsın.

…ve bu 50 km nin sonunda yarın servise gitmek üzere aracı park ettim. Araçtan inmeden bir kez daha kontağı açıp bakayım dedim. İyi ki demişim 🙂 çok şükür problem düzelmiş ve yakıt göstergesi full (8 çubuk) gösteriyordu. Kontağı kapatıp kapatıp açtım ve bir değişiklik olmadı. Full olarak gösteriyordu. Kendine gelmişti.

Yaptığım 90 km lik yol işe yaramıştı… Bu işe yaramasaydı, şamandırayı, sensörü kontrol etmeleri gerekecekti ve bunlarla ilgili olduğu anlaşılmadığında beyni kontrol etmek üzere işe koyulacaklardır. Tüm bu riskleri almamak için, benzer sorunla karşılaşan kişilerin ilk yapacakları iş 100 km yol yapmak olacak. Daha sonra aracı düz bir zemine çekerek kontağı açıp kapatarak kontrol ediniz. (Göstergeye elektrik akışını durdurmak için anahtarı da çıkartın kontaktan.)

Gerekiyorsa 200 ve 400 KM yol yapın. Nasıl olsa depoyu fullediğinize eminsiniz ve yolda kalmazsınız. Bu yüzden rahatlıkla deneyebilirsiniz bunu. Yapacağınız bu deneme size en fazla yarım depo yakıta mal olur.

Yukarıda kontrol edilecek (şamandıra sensör vs) gözle görülen parçalardan bahsettim ama bazı durumlarda göstergenin yeniden kodlanması da gerekebilir. Buna yönelik bir hata da çıkmış olabilir yukarıdakilerden bağımsız. Yinede bu uzak bir ihtimaldir.

Eğer halen sorunun devam ettiğini görürseniz yine servise gitmeyin, bekleyin. Bu şekilde bir süre kullanmaya devam edin. Yolda kalmayacak şekilde kendinizi ayarlayın ve depoyu boşaltmaya çalışın.

Bu yöntem bende işe yaradı ama aynı sorunu gösteren her araçta işe yarar mı bilinmez tabii ki. Başınıza benzer bir durum geldi ve bu yöntemi denediniz ve olumlu sonuç alamadınız diyelim, o zaman da yakıt ile bağlantılı olabilecek kısımlarda sorun var demektir. Bu yöntem işinize yararsa aracınızda hiçbir parça bozulmamış demektir. Sadece kapasite/limit düzenleyicinin geçici bir okuma sorunu yaşadığı tahmin edilmektedir.

Sorun çözülmez ve yine de servise gitmek istemezseniz kendi yapabileceğiniz son yöntemlerden biri de akü kutup başını çıkarıp 10 dk sonra yeniden takmak olacaktır. Citroen ve Peugeot araçlardaki gösterge problemlerinde, gösterge ve yollarında fiziki bir sorun olmaması halinde en iyi çözüm yöntemidir. (Neredeyse telefonun bataryasını söküp yeniden takmayla eş değer bir mantık.)

4.7/5 - (11 votes)

Yorum

  • bugun depomu fulledim ve benzinlikteki personele tetik attiktan sonra daha fazla koymasini soyledim yani tasirana kadar doldurdu fakat depo gostergesi fuulun bi altindaki cizgide kalmistir arac c5 aircross bu durum tamamem deponun tika basa doldrulmasindan mi kaynaklaniyor

Bir Yorum Ekle