Oto Haber

Citroen Triger Kayışı Kaç KM’de Değişir

Citroen Triger Kayışı otomobilin kitapçığında yazdığına göre dizel motorlarda 180.000 ila 240.000 KM‘de bir veya her 10 yılda bir, benzinli araçlarda ise 120.000 ila 150.000 KM‘de bir ya da her 10 yılda bir değişir.

Vermiş olduğum bu KM bilgisi çok fazla olabilir veya bize öyle gelebilir ama Citroen’in kullanım kılavuzunda ve bakım kitapçığında bu şekilde olduğu belirtiliyor.

Benzinli araçlarda normal kullanımda 150 bin KM’de bir, yoğun kullanımda ise 120 bin KM’de bir değişmesi gerektiği, Dizel araçlarda da normal kullanımda 240 bin KM’de bir, yoğun kullanımlarda ise 180 bin KM’de bir triger kayışının değişmesi gerektiği belirtiliyor. Bakım kitapçığında bulunan bu değerlerin fotoğrafını da çekerek aşağıya ekliyorum.

Citroen Kullanım ve Bakım Kılavuzu

Yukarıdaki fotoğraf sadece Citroen C3 için, çok fazla uzun olacağı ve yer kaplayacağı için her modelin fotoğrafını eklemeyeceğim fakat kitapçıktaki diğer Citroen modellerinin Triger kayışı değişim km’si ve zamanı aşağıya kısa kısa ekleyeceğim.

Citroen C1 Triger kayışı kaç KM’de değişir? Ne zaman değişir?

C1’in bakım kitapçığında yazan bilgiye göre “bütün dizel motorlar normal bakım veya kullanımda her 240 bin KM’de bir veya her 10 yılda bir değişir. Yoğunlaştırılmış kullanım veya bakımda ise her 180 bin KM’de bir değişir.

Citroen C2 Triger kayışı kaç KM’de değişir?

Citroen C2 triger seti veya kayışı içinde değişim süreleri ve KM’si C3 ile birebir aynıdır. Yani yukarıda C3 için yazdığım değişim bilgileri C2 içinde geçerlidir.

Aynı zamanda bu bilgiler Citroen Pluriel içinde geçerlidir.

Citroen Xsara Triger kayışı kaç KM’de değiştirilir?

Citroen Xsara, xsara picasso ve Berlingo modellerinde Triger kayışı değişim aralıkları aşağıdaki gibi;

 • Benzinli: Normal kullanımda her 120 bin KM’de bir, yoğun kullanımda ise her 90 bin KM’de bir değişir.
 • Dizel 2.0 HDİ: Her 160 bin KM’de bir veya her 120 bin KM’de bir değişir.
 • Dizel 1.6 HDİ 16V: Her 240 bin KM’de bir veya her 180 bin KM’de bir değişir. Ya da her 10 yılda bir.

*10 yıl da bir değişim olayı her kayış için ve model için geçerlidir, o yüzden bazılarına yazmadım, hepsinde varsayın.

Citroen C4 ve C5 Triger kayışı ne zaman değişir?

C4 ve C5’te de yine en düşük değişim 90 bin KM’de benzinli motordadır. Dizel motorda ise en düşük 180 bin KM’de bir triger kayışı değişmeli. Bu modelin bakım kitapçığının ilgili yerinin fotoğrafını aşağıya ekledim.

Citroen C4 ve C5 triger değişimi bakım kitapçığı

Citroen C4 Picasso Triger ne zaman değişir?

2014 2015 ve 2016 model dahil olmak üzere Citroen C4 Picasso aracının bakım kitapçığındaki verilere göre 180.000 KM de, yoğunlaştırılmış bakımda ise 140.000 KM’de bir ya da 10 yılda bir değiştirilir. 

Citroen C6 ve C8 Triger kayışı kaç KM’de değişmeli?

Citroen C6 tüm motorlarda  normal en erken 180 bin KM’de bir değişmeli. Bu değişim aracın yoğun kullanıldığı varsayılarak hesaplanmış bir yoğunlaştırılmış bakım için geçerlidir. En uzun değiştirme ise 240 bin KM’dir.

Citroen C8 ise en geç 150 bin KM’de bir değişmeli. Yoğunlaştırılmış bakım yapılması durumda ise her 120 bin KM’de bir değişmesi gerektiği belirtiliyor.

Citroen Jumper Triger kayışı ne zaman değişmeli?

Jumper için triger değişim KM bilgisi ise şu şekilde;

 • Benzinli 80 bin ila 120 bin KM arasında
 • Dizel 2.0 HDİ, 2.2 HDİ, 2.8 HDİ 120 ila 150 bin arasında
 • Dizel 2.8 TDİ 90 ila 120 bin KM arasında değişmeli.

DİKKAT UYARI!
Yukarıdaki veriler sizlerin de resimde gördüğü gibi Citroen’in resmi bakım kitapçıklarında bulunan Triger değişim bilgileridir. Aracınızda şüphelendiğiniz bir durum varsa değişim aralıklarını beklemeden değiştirin.

* 100 bin KM’nin üzeri İkinci el bir araç aldığınızda mutlaka ilk iş olarak triger setini orjinali ile değiştirin. (Sadece kayışı değil tüm seti.) (Satın aldığınız kişi değiştirildi diyor fakat yinede güvenemiyorsanız değiştirmenizde fayda var.)

* Kitapçıkta 160 bin yazıyor diye 160 bin olmasını beklemek gerekmez, örneğin 20 bin KM önce de değiştirebilirsiniz.

* Kitapçıkta yazan değerler fabrika tarafından en kötü senaryolara (iklim, farklı kullanım alışkanlıkları) göre hesaplanmıştır. Örneğin Fransa’da ki bir aynı model Citroen’in kullanım kitapçığında yukarıdaki gibi 160 bin yazmaz, 180 veya 220 bin yazar. Fabrika kullanım şartlarını Fransa ve diğer ülkeler diye ayırır ve ona göre değişim değerleri oluşturur. Bunu hesaplarken diğer ülkelerin ilkim şartları vs gibi etmenler dikkate alınır. Yukarıdaki bilgiler Türkiye için geçerlidir.

* Araç küflü, nemli, sürekli kötü ortamda barınıyorsa bu değerler geçerli olmayabilir. Kitapçık 180 bin diyorsa siz 140 bin olarak hesaplayın. Veya 6-7 yıl olarak hesaplayın bu şartlarda.

** Aldığınız Triger kayışının orijinal (kaliteli) olmaması durumunda yukarıdaki hiçbir değerin geçerli olmayacağını unutmayınız! Aynı şekilde üretim tarihi çok eski olması durumunda da bu değerler geçerli değildir. Yukarıdaki tüm değerler sadece orijinal (kaliteli) ürün için geçerlidir.

4.9/5 - (24 votes)

Yorum

 • Selamlar. Baskı balata değişimden sonra şanzıman yağı değişmesi gerekli mi acaba bilginiz var mı? HDİ motara sahip citroen aracımın şanzıman yağının ömürlük olduğu söylenerek değişmesi gerekmiyor denliyor. Birçok ustada değişmesi gerekmez diyor bir ömür diyor. Tam emin olamadım. Hangi yağı kullanmam gerektiğinide bulamadım. Şimdiden teşekkür ederim diğer tüm bilgiler içinde.

  • BUNUNLA İLGİLİ BİR YAZIM VARDI VE ONU KOPYALAYIP ARAYA GÜNCEL BİLGİLER SIKIŞTIRARAK AŞAĞIYA YAPIŞTIRDIM. BU YÜZDEN YORUM UZUN. İÇERİSİNDEN İHTİYACINIZ OLAN BİLGİYİ SEÇMENİZ GEREKİR.

   Merhaba,

   Baskı balata değişimi sonrası şanzıman yağı değişimi gerekir.

   Baskı balata değişimi yapılmadığını varsayarsakta şanzıman yağı en fazla 150 bin KM de değişmeli. (Bu KM bazı kaynaklara göre çok yüksektir, genellikle 120K da bir veya 10 yılda bir değişmelidir.) (Manuel şanzımanlar için. Otomatikler daha düşük, yarısı kadar.)

   Bahsettiğiniz gibi şanzıman yağı “ömürlüktür, değişimi gerekmez” deniliyor. Fakat bunun neye göre ömürlük olduğunu bilmeden ezbere söylediklerini düşünüyorum. Bu “ömürlük” olayını otomobil üreticileri, otomobillerin belli bir KM kadar kullanılacağını hesaplayıp şanzıman yağı ömürlüktür diye belirtiyorlar.

   Fakat buradaki “ömürlük ibaresi” otomobiliniz hurdaya çıkana kadar olan süreyi kapsamıyor. Üretici X modelini üretirken bu model için garantimiz 200 bin KM diyor örneğin, buradaki ömürlük 200 bin KM’yi kapsıyor (siz 4 yılda 200 bin yaparsanız doğal olarak o ömür bitmiş oluyor bu kısacık sürede), örneğin DS için performans aracımızın mekanik garantisi 120 bin KM’dir diyorsa buradaki ömürlük bu kez 120 bin KM’yi kapsıyor. Veya yağ üreticisi, yağ katkısındaki bileşenlerimizin ömrü 7 yıl diyorsa buradaki ömürlük ibaresi bu kez de 7 yıllık bir süreyi kapsıyor. (Bazı araç kitapçıklarında şanzıman yağı değişim alanı “—” şeklinde gösterilir, bunun nedeni ise yağ üreticilerinin her yağ için aynı ömrü vermemesinden kaynaklanıyor. Bazı yağlar 4 yıllık ömre sahipken bazıları 8 yıllık olabiliyor örneğin, bu yüzden kitapçıktaki ilgili alan — şeklinde gösterilir.)

   Kısacası şanzıman yağının ömürlük olması demek, 20 – 30 yıl kullanılacağı anlamına gelmiyor. En fazla 10 yıl. (Belirtilen KM’lere ulaşılamıyorsa bu kez de 10 yıl dolduğunda değişmeli. Örneğin aracınız 9 yaşında ama KM’si halen 40 binde, bu kez de değişim süresinin seneye dolacak olmasından dolayı değiştirmek gerekiyor. Bu kadar düşük KM nin değişimi yapılmaması normal karşılanabilir ama o yağın artık özelliklerini kaybettiğini de bilmeniz gerekir.)

   Ayrıca kitapçıkta veya bakım belgesinde “ömürlük” yerine “süresiz” veya “-” ibaresiyle belirtilir.

   100 bin KM’ye kadar kullanılmış bir C3 ün yağ vidasını (demir çubuk/saplama) çıkarttığınız zaman ucundaki mıknatısta parlak toz gibi parçacıkların olduğunu göreceksiniz, bu parçacıklar demir tozudur ve değiştirmek için geç bile kalmışınız demektir (zararı olmasa da).

   HDI motor için kitapçıkta yazan şanzıman yağı bilgisi ise aşağıdaki gibidir;

   Mekanik şanzıman ve SensoDrive: TOTAL B.V 75W-80W ref kodu ise: 9730.A2 (2 LİTRE)

   Otomatik şanzıman için: (4HP20 ve AL4 veya AM6) ref kodu ise: 9736.22 ve 9980.D4 (2 LİTRE)

   DİKKAT!!! Sadece Citroen C1 in şanzıman yağının ise serviste değiştirilmesi gerektiği not düşülmüş ve başka bilgiye yer verilmemiş C1 için.

 • Selamın aleyküm. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. 2012 model 1.6 e hdi C5 aracım var. 165 bin km bakımı geldi. 165 bin bakımında neler yapılır bir türlü bulamadım internette. Karantina kapsamında işim gereği evimden uzağım. Ailem evde aracıma bakım yaptıracağım. Bu sebeple sanayiden birine de soramadım. Sanırım sizde bakım kitapçıkları var. 165 bin ve 180 bin bakımlarını paylaşırsanız çok sevinirim.

 • Benim Citroen elysee 2016 model 92 HP dizel aracım var araç 96000 bin de tirigeri kaç binde değişir bilgi verebilir misiniz saygılar

  • 2014 – 2017 model 76 / 100 HP 180 bin KM de bir değiştirilebilir. Çok daha erken değiştirmek istiyorum diyorsanız 160 bin KM de değiştirebilirsiniz. (Bu yoğunlaştırılmış bakım için geçerlidir ve en az süredir dizelde.)

   • Orhan bey verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim,bana çok yardımcı oldu. Aracım 2014 Citroen c elysee. Şu anda 80000 km.de. sanayideki usta 90000 km.ye gelince değişmesi lazım dedi, neredeyse değiştirmeyi düşünüyordum servis 160000 dedi. Sizinkini de okuyunca rahatladım. Şu anda 160000 e gelince değiştirmeyi düşünüyorum ama içimde bir kuşku var hala. Sizce neden farklı farklı bilgiler var . saygılar selamlar

    • Merhaba,

     Bildiğim kadarıyla (fabrikanın kendi veri ve önerilerine dayanarak) bahsettiğiniz araç için en erken değişim KM’si 160 bin veya 10 yıl. Bunlardan hangisi erken dolarsa değişim gerektirir. Aslında değişim kitapçıklarında 160 binden daha fazla ama ben makaleye 10 veya 20 bin KM eksik yazdım.

     Servis size doğru bilgi vermiş, hemen hemen benimle aynı düşünceyle yola çıkarak 20 bin KM düşürmüş ki çokta geç kalmasın diye. Aracınızın modeli sisteme girildiğinde muhtemelen kitapçıkta 180 bin yazıyordur ve size de 160 bin demişler. Herhangi bir problem yok, doğrular.

     Sanayi konusuna ise hiç değinmiyorum.

   • Merhabalar beni de 2013 c-elysee var 1.6 hdi 92 HP km 151 bin de triger bakımını ne zaman yapmalıyım aracımı çok aşırı kullanmıyorum yani şöyle ki her gün Max 20-30 km yol yapıyorum sağa sola gitmek için bilgi verebilir misiniz teşekkürler

    • Merhaba,

     Daha önce hiç değişmediyse 1.6 hdi’nin triger setinin artık değişmesi gerekir. KM ve yıl yeterli limite gelmiş.

     (Daha önce hiç değişmediyse en kısa sürede mutlaka değişmeli. Sadece kayış değil set olarak değiştirmeniz faydanıza olacaktır.)

     “aracı çok aşırı” kullanıp kullanmamanız önemli değil. Az çok kullanıp kullanmamak bu durumu doğrudan etkilemez.

  • 160 – 190 bin KM aralığında veya her 10 yılda bir değiştirebilirsiniz. Km veya Yıl, hangisi önce dolarsa. Alternatör kayışı ise genelde 130 bin KM ye geldiğinde eskimiş olur. Bu kayış 120 – 130 bin aralığında değiştirilebilir.

  • Aşağıda sorulmuş ama bende sormak istiyorum. C3 te 1500 2200 devir arasında küçük bir vuruntu oluyor. Birden bire çok kısa süreyle araç yığılıyor sonra hemen topluyor kendini ama trafikte korkutuyor. Kayışlarsan kaynaklanabilir mi bu acaba. Mazot değiştirdim yağ değişti filtreler değişti ama faydası olmadı aynı şekilde devam ediyor. Güncel bir bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

   • Rolantide 10-15 saniye süreyle 2 bin devirde tutun aracı, bu süre içerisinde devir saatinde siz yapmadığınız halde ani düşüş ve çıkış olursa, yani 2 bin deviri gösterirken 1 saniye içerisinde devir saati sıfıra inip tekrar 2 bin devire çıkarsa o zaman motor devir sensöründe sorun vardır. Buraya yoğunlaşmanız faydanıza olabilir.

    Kaputu açın sağ ön tekerin orada yeniş girişleri olan enli bir kablo göreceksiniz, araç çalışırken o kablo ile oynadığınızda aracın motorunun sesinin artıp azaldığını duyacaksınız muhtemelen, bu devir dalgalanmasıdır. Bu dalgalanmayı duyarsanız o soketleri değiştirin. Bahsettiğiniz olayın en masrafsız ihtimalidir bu.

 • Selamlar. Citroen c3 de yolda giderken silkeleme tekleme durumu triger kayışından kaynaklanır diyenler var. Konuyla ilgili bir bilginiz var mı acaba. Aracım yolda seyir halindeyken birkaç saniye aniden boşluğa düşüyor gibi oluyor. Yani silkeliyor sarsıntı oluyor sonra geri düzeliyor. Bu triger den kaynaklanıyor olabilir mi tekleme sorunu.

  • Merhaba,

   Pek ihtimal dahilinde değil, öylesi bir pozisyona sahip değil triger. Bir ihtimal desekte, trigerden kaynaklanan teklemeler genelikle sürekli yapar. Hatta seyir haline geçmeden öncede sarsıntı oluşturabilir. Gerçi hangi sıklıkla yaptığını yazmamışsınız, o yüzden arada bir yaptığını varsayarak cevap veriyorum.

   Probleminizle ilgili triger sistemine en son baktırmanızı öneririm. Çünkü sadece açtırıp baktırmanız bile yaklaşık 150-250 TL tutar ve en fazla zaman alan yerdir. Muhtemelen de sorununuz onunla ilgili değildir. Bu yüzden öncelikle aşağıda söylediklerimi değerlendirmeniz yararınıza olur.

   En önemlisi ve en sık karşılaşılan: Devir sensörü. Sağ ön tekerin (alternatörün) orada küçük bir soket var, onu ve kablolarını kontrol edin. Eğer kaputu açtığınızda ulaşamıyorsanız aracının direksiyonunu full sağa kırın tekerin aradan davlumbaz müsaade ediyorsa ulaşın. Aracınızı çalıştırın bu soket ile oynayın, bu sırada aracın rolanti sesini dinleyin, soket ile uğraştığınızda aracın sesinde ani bir artış düşüş olacak mı, bu soket ile oynamanız devir durumunu değiştirir. Eğer sokette sorun varsa araç kendi kendine gaz vermiş gibi sesinde değişiklik olacaktır. Seyir halinde aniden ve çok hızlı oluşan silkeleme genellikle bundandır. Devirin hesap sayısından kaynaklanan bu hata araçta hızlı bir boşluğa düşme oluşturur. Devir 1 saniyenin altında bir sürede düşer ve tekrar normale döner, bu da size silkeleme olarak yansır.

   Aracınız sürekli teklemiyor ve kullanılabilir durumda olduğunu varsayarak yine sık karşılaşılan hatalar ve çözümleri şöyle olabilir;

   # Aracınızı normal kullanmaya devam edin.

   # Tekleme yaptığı sırada ekrandaki yakıt seviyesine bakın. Yakıt çeyrek depodan az mı? Az ise depoyu doldurup tekrar günlük kullanıma devam ederek dolu depoyla yine tekleme yapacak mı takip edin. Bu arada iyi bir yakıt alın mutlaka… Eğer tekleme sıklığının düştüğünü fark ederseniz probleminiz yakıt veya yakıt donanımlarıyla ilgilidir. Bu şekilde kullanmaya devam ederek yarım depoya düştüğünde tekrar doldurun ve yeniden takip edin. Eğer tekleme sıklığı halen düşük veya daha da azaldıysa bu kez yakıtı tamamen bitirene kadar kullanın ve ustanıza yeni bir yakıt filtresiyle giderek filtreyi değiştirin. Daha sonra en iyi yakıtla devam edin. (Yakıt filtresi orijinal olmak zorunda veya bilinen orijinal markalar) (C3 ün yakıt filtresini değiştirmek kolaydır, eğer biraz ilginiz varsa önce motorun koruyucu kapağını çıkartın, sonra tornavida ile hava filtresi kapağını çıkartın, daha sonra mazot filtresine rahatlıkla ulaşabileceksiniz. Filtreyi iki tane vida tutuyor ve filtrede iki adet hortum bir adet elektrik soketi bağlı, hepsinin çıkması takılması da kolaydır.)

   # Eğer takip ettim, yukarıdakilerden biri değil diyorsanız, o zaman ilk olarak gaz sistemine odaklanın. Seyir halinde gaz verirken veya sabit gazdayken muhtemelen yakıt anlık kesintiye uğruyor. Kesinti sırasında araç birkaç saniye yığılır ve sonra sanki siz gaz vermişsiniz gibi tekrar kendi kendine öne doğru atılır. Sarsıntı dediğiniz şey de bu olsa gerek. Seyir halinde gaz kesintisi kendini aracın komplesine kuvvetli bir şekilde hissettirir, tam gaz verme sırasında ki kesinti ise daha da kuvvetli hissedilir.

   Yukarıdaki öneriler en masrafsız sorunu giderme veya deneme yöntemidir. (Tabii yakıtı sadece bunu denemek için almadığınız sürece. Normal kullanımınız sırasında deneyin.) (Ayrıca bu durum en sık elektriksel problemlerde görülür. Bu yüzden devir sensörü ilk akla gelenlerden olmalı.)

   • Sorunum giderildi. Verdiğiniz cevap için sağolun. Dün mazot, hava, polen, yag filtresini değiştirdim. Yağı da değiştirdim. Aynı problem iki gündür olmuyor. İnşallah böyle devam eder.

  • Merhaba,

   2009 ve sonrası için veriler şu şekilde;
   * Sakin bir kullanıcı iseniz ve aracınızı normal şartlarda kullanıyorsanız her 240.000 KM’de bir veya her 10 yılda bir değiştirilmeli.
   * Olumsuz şartlarda kullanıyorsanız her 170.000 KM’de bir veya her 10 yılda bir değiştirilmeli.

   Yukarıdaki KM bilgileri aslında mil olarak. Bu yüzden ben 5 – 10 bin KM eksik yazdım.

   * Normal olmayan kullanım nedir? : Aracı bakımsız, bakımlarını aksatarak kullanıyorsanız, doğru yağ ve filtre seçiminde bulunmuyorsanız, araç sürekli fazla yüklü kullanılıyorsa, sürekli kötü yol şartlarında kullanılıyorsa, HDİ ler de aksiyon arıyor ve motoru yoruyorsanız (ani hızlanma, drift vs gibi motora anlık yük bindiren şeyler) bunlar normal olmayan kullanım oluyor ve o zaman en düşük değer olan 170 binde bir Triger kayışınızı değiştirmeniz gerekiyor.

Bir Yorum Ekle