Oto Haber

Citroen Triger Kayışı Kaç KM’de Değişir

Citroen Triger Kayışı otomobilin kitapçığında yazdığına göre dizel motorlarda 180.000 ila 240.000 KM’de bir veya her 10 yılda bir, benzinli araçlarda ise 120.000 ila 150.000 KM’de bir ya da her 10 yılda bir değişir.

Vermiş olduğum bu KM bilgisi çok fazla olabilir veya bize öyle gelebilir ama Citroen’in kullanım kılavuzunda ve bakım kitapçığında bu şekilde olduğu belirtiliyor. Benzinli araçlarda normal kullanımda 150 bin KM’de bir, yoğun kullanımda ise 120 bin KM’de bir değişmesi gerektiği belirtiliyor. Dizel araçlarda da normal kullanımda 240 bin KM’de bir, yoğun kullanımlarda ise 180 bin KM’de bir triger kayışının değişmesi gerektiği belirtiliyor. Bakım kitapçığında bu değerlerin fotoğrafını da çekerek aşağıya ekliyorum.

Yukarıdaki fotoğraf sadece Citroen C3 için, kitapçıktaki diğer Citroen modellerinin Triger kayışı değişim km’si veya zamanı şu şekilde;

Citroen C1 Triger kayışı kaç KM’de değişir? Ne zaman değişir?

C1’in bakım kitapçığında yazan bilgiye göre “bütün dizel motorlar normal bakım veya kullanımda her 240 bin KM’de bir veya her 10 yılda bir değişir. Yoğunlaştırılmış kullanım veya bakımda ise her 180 bin KM’de bir değişir.

Citroen C2 Triger kayışı kaç KM’de değişir?

Citroen C2 triger seti veya kayışı içinde değişim süreleri ve KM’si C3 ile birebir aynıdır. Yani yukarıda C3 için yazdığım değişim bilgileri C2 içinde geçerlidir.

Aynı zamanda bu bilgiler Citroen Pluriel içinde geçerlidir.

Citroen Xsara Triger kayışı kaç KM’de değiştirilir?

Citroen Xsara, xsara picasso ve Berlingo modellerinde Triger kayışı değişim aralıkları aşağıdaki gibi;

 • Benzinli: Normal kullanımda her 120 bin KM’de bir, yoğun kullanımda ise her 90 bin KM’de bir değişir.
 • Dizel 2.0 HDİ: Her 160 bin KM’de bir veya her 120 bin KM’de bir değişir.
 • Dizel 1.6 HDİ 16V: Her 240 bin KM’de bir veya her 180 bin KM’de bir değişir. Ya da her 10 yılda bir.

*10 yıl da bir değişim olayı her kayış için ve model için geçerlidir, o yüzden bazılarına yazmadım.

Citroen C4 ve C5 Triger kayışı ne zaman değişir?

C4 ve C5’te de yine en düşük değişim 90 bin KM’de benzinli motordadır. Dizel motorda ise en düşük 180 bin KM’de bir triger kayışı değişmeli. Bu modelin bakım kitapçığının ilgili yerinin fotoğrafını aşağıya ekledim.

Citroen C4 ve C5 triger değişimi bakım kitapçığı

Citroen C4 Picasso Triger ne zaman değişir? (2014 2015 2016 model)

Belirttiğim model aralığındaki Citroen C4 Picasso aracının bakım kitapçığındaki verilere göre 180.000 KM de, yoğunlaştırılmış bakımda ise 140.000 KM’de bir ya da 10 yılda bir değiştirilir. 

Citroen C6 ve C8 Triger kayışı kaç KM’de değişmeli?

Citroen C6 tüm motorlarda  normal en erken 180 bin KM’de bir değişmeli. Bu değişim aracın yoğun kullanıldığı varsayılarak hesaplanmış bir yoğunlaştırılmış bakım için geçerlidir. En uzun değiştirme ise 240 bin KM’dir.

Citroen C8 ise en geç 150 bin KM’de bir değişmeli. Yoğunlaştırılmış bakım yapılması durumda ise her 120 bin KM’de bir değişmesi gerektiği belirtiliyor.

Citroen Jumper Triger kayışı ne zaman değişmeli?

Jumper için triger değişim KM bilgisi ise şu şekilde;

 • Benzinli 80 bin ila 120 bin KM arasında
 • Dizel 2.0 HDİ, 2.2 HDİ, 2.8 HDİ 120 ila 150 bin arasında
 • Dizel 2.8 TDİ 90 ila 120 bin KM arasında değişmeli.

DİKKAT ÖNEMLİ!
Yukarıdaki veriler sizlerinde resimde gördüğü gibi Citroen’in resmi bakım kitapçıklarında bulunan Triger değişim verileridir. Aracınızda şüphelendiğiniz bir durum varsa değişim aralıklarını beklemeden değiştirin.

* İkinci el bir araç aldığınızda mutlaka ilk iş olarak triger setini orjinali ile değiştirin. (Sadece kayışı değil tüm seti.)
* Kitapçıkta 160 bin yazıyor diye illa ki 160 bin olmasını beklemeyin, örneğin 20 bin KM önce de değiştirmenizde fayda var.
* Unutmayın ki bulunduğunuz iklime, hava şartlarına hatta arabanın kullanıldığı devir alışkanlıklarının da triger ömrüne büyük bir etkisi vardır.

Leave a Comment

24 Yorum

 • Selamın aleyküm. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. 2012 model 1.6 e hdi C5 aracım var. 165 bin km bakımı geldi. 165 bin bakımında neler yapılır bir türlü bulamadım internette. Karantina kapsamında işim gereği evimden uzağım. Ailem evde aracıma bakım yaptıracağım. Bu sebeple sanayiden birine de soramadım. Sanırım sizde bakım kitapçıkları var. 165 bin ve 180 bin bakımlarını paylaşırsanız çok sevinirim.

 • Benim Citroen elysee 2016 model 92 HP dizel aracım var araç 96000 bin de tirigeri kaç binde değişir bilgi verebilir misiniz saygılar

  • 2014 – 2017 model 76 / 100 HP 180 bin KM de bir değiştirilebilir. Çok daha erken değiştirmek istiyorum diyorsanız 160 bin KM de değiştirebilirsiniz. (Bu yoğunlaştırılmış bakım için geçerlidir ve en az süredir dizelde.)

   • Orhan bey verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim,bana çok yardımcı oldu. Aracım 2014 Citroen c elysee. Şu anda 80000 km.de. sanayideki usta 90000 km.ye gelince değişmesi lazım dedi, neredeyse değiştirmeyi düşünüyordum servis 160000 dedi. Sizinkini de okuyunca rahatladım. Şu anda 160000 e gelince değiştirmeyi düşünüyorum ama içimde bir kuşku var hala. Sizce neden farklı farklı bilgiler var . saygılar selamlar

    • Merhaba,

     Bildiğim kadarıyla (fabrikanın kendi veri ve önerilerine dayanarak) bahsettiğiniz araç için en erken değişim KM’si 160 bin veya 10 yıl. Bunlardan hangisi erken dolarsa değişim gerektirir. Aslında değişim kitapçıklarında 160 binden daha fazla ama ben makaleye 10 veya 20 bin KM eksik yazdım.

     Servis size doğru bilgi vermiş, hemen hemen benimle aynı düşünceyle yola çıkarak 20 bin KM düşürmüş ki çokta geç kalmasın diye. Aracınızın modeli sisteme girildiğinde muhtemelen kitapçıkta 180 bin yazıyordur ve size de 160 bin demişler. Herhangi bir problem yok, doğrular.

     Sanayi konusuna ise hiç değinmiyorum.

   • Merhabalar beni de 2013 c-elysee var 1.6 hdi 92 HP km 151 bin de triger bakımını ne zaman yapmalıyım aracımı çok aşırı kullanmıyorum yani şöyle ki her gün Max 20-30 km yol yapıyorum sağa sola gitmek için bilgi verebilir misiniz teşekkürler

    • Merhaba,

     Daha önce hiç değişmediyse 1.6 hdi’nin triger setinin artık değişmesi gerekir. KM ve yıl yeterli limite gelmiş.

     (Daha önce hiç değişmediyse en kısa sürede mutlaka değişmeli. Sadece kayış değil set olarak değiştirmeniz faydanıza olacaktır.)

     “aracı çok aşırı” kullanıp kullanmamanız önemli değil. Az çok kullanıp kullanmamak bu durumu doğrudan etkilemez.

  • 160 – 190 bin KM aralığında veya her 10 yılda bir değiştirebilirsiniz. Km veya Yıl, hangisi önce dolarsa. Alternatör kayışı ise genelde 130 bin KM ye geldiğinde eskimiş olur. Bu kayış 120 – 130 bin aralığında değiştirilebilir.

  • Aşağıda sorulmuş ama bende sormak istiyorum. C3 te 1500 2200 devir arasında küçük bir vuruntu oluyor. Birden bire çok kısa süreyle araç yığılıyor sonra hemen topluyor kendini ama trafikte korkutuyor. Kayışlarsan kaynaklanabilir mi bu acaba. Mazot değiştirdim yağ değişti filtreler değişti ama faydası olmadı aynı şekilde devam ediyor. Güncel bir bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

   • Rolantide 10-15 saniye süreyle 2 bin devirde tutun aracı, bu süre içerisinde devir saatinde siz yapmadığınız halde ani düşüş ve çıkış olursa, yani 2 bin deviri gösterirken 1 saniye içerisinde devir saati sıfıra inip tekrar 2 bin devire çıkarsa o zaman motor devir sensöründe sorun vardır. Buraya yoğunlaşmanız faydanıza olabilir.

    Kaputu açın sağ ön tekerin orada yeniş girişleri olan enli bir kablo göreceksiniz, araç çalışırken o kablo ile oynadığınızda aracın motorunun sesinin artıp azaldığını duyacaksınız muhtemelen, bu devir dalgalanmasıdır. Bu dalgalanmayı duyarsanız o soketleri değiştirin. Bahsettiğiniz olayın en masrafsız ihtimalidir bu.

 • Selamlar. Citroen c3 de yolda giderken silkeleme tekleme durumu triger kayışından kaynaklanır diyenler var. Konuyla ilgili bir bilginiz var mı acaba. Aracım yolda seyir halindeyken birkaç saniye aniden boşluğa düşüyor gibi oluyor. Yani silkeliyor sarsıntı oluyor sonra geri düzeliyor. Bu triger den kaynaklanıyor olabilir mi tekleme sorunu.

  • Merhaba,

   Bir ihtimal ama trigerden kaynaklanan teklemeler genelikle sürekli yapar. Hatta seyir haline geçmeden öncede sarsıntı oluşturabilir. Gerçi hangi sıklıkla yaptığını yazmamışsınız, o yüzden arada bir yaptığını varsayarak cevap veriyorum.

   Probleminizle ilgili triger sistemine en son baktırmanızı öneririm. Çünkü sadece açtırıp baktırmanız bile yaklaşık 150-200 TL tutar ve en fazla zaman alan yerdir. Muhtemelen de sorununuz onunla ilgili değildir. Bu yüzden öncelikle aşağıda söylediklerimi değerlendirmeniz yararınıza olur.

   Aracınız sürekli teklemiyor ve kullanılabilir durumda olduğunu varsayarak;
   # Aracınızı normal kullanmaya devam edin.

   # Tekleme yaptığı sırada ekrandaki yakıt seviyesine bakın. Yakıt çeyrek depodan az mı? Az ise depoyu doldurup tekrar günlük kullanıma devam ederek dolu depoyla yine tekleme yapacak mı takip edin. Bu arada iyi bir yakıt alın mutlaka… Eğer tekleme sıklığının düştüğünü fark ederseniz probleminiz yakıt veya yakıt donanımlarıyla ilgilidir. Bu şekilde kullanmaya devam ederek yarım depoya düştüğünde tekrar doldurun ve yeniden takip edin. Eğer tekleme sıklığı halen düşük veya daha da azaldıysa bu kez yakıtı tamamen bitirene kadar kullanın ve ustanıza yeni bir yakıt filtresiyle giderek filtreyi değiştirin. Daha sonra en iyi yakıtla devam edin.

   # Eğer takip ettim, yukarıdakilerden biri değil diyorsanız, o zaman ilk olarak gaz sistemine odaklanın. Seyir halinde gaz verirken veya sabit gazdayken muhtemelen yakıt anlık kesintiye uğruyor. Kesinti sırasında araç birkaç saniye yığılır ve sonra sanki siz gaz vermişsiniz gibi tekrar kendi kendine öne doğru atılır. Sarsıntı dediğiniz şey de bu olsa gerek. Seyir halinde gaz kesintisi kendini aracın komplesine kuvvetli bir şekilde hissettirir, tam gaz verme sırasında ki kesinti ise daha da kuvvetli hissedilir.

   Yukarıdaki öneri en masrafsız sorunu giderme veya deneme yöntemidir. (Tabii yakıtı sadece bunu denemek için almadığınız sürece. Normal kullanımınız sırasında deneyin.) (Ayrıca bu durum en sık elektriksel problemlerde görülür.)

   • Sorunum giderildi. Verdiğiniz cevap için sağolun. Dün mazot, hava, polen, yag filtresini değiştirdim. Yağı da değiştirdim. Aynı problem iki gündür olmuyor. İnşallah böyle devam eder.

  • Merhaba,

   2009 ve sonrası için veriler şu şekilde;
   * Sakin bir kullanıcı iseniz ve aracınızı normal şartlarda kullanıyorsanız her 240.000 KM’de bir veya her 10 yılda bir değiştirilmeli.
   * Olumsuz şartlarda kullanıyorsanız her 170.000 KM’de bir veya her 10 yılda bir değiştirilmeli.

   Yukarıdaki KM bilgileri aslında mil olarak. Bu yüzden ben 5 – 10 bin KM eksik yazdım.

   * Normal olmayan kullanım nedir? : Aracı bakımsız, bakımlarını aksatarak kullanıyorsanız, doğru yağ ve filtre seçiminde bulunmuyorsanız, araç sürekli fazla yüklü kullanılıyorsa, sürekli kötü yol şartlarında kullanılıyorsa, HDİ ler de aksiyon arıyor ve motoru yoruyorsanız (ani hızlanma, drift vs gibi motora anlık yük bindiren şeyler) bunlar normal olmayan kullanım oluyor ve o zaman en düşük değer olan 170 binde bir Triger kayışınızı değiştirmeniz gerekiyor.