Oto Haber

Citroen indicator hatası nedir? Nasıl çözülür?

Citroen aracınızda indicator hatası alıyor ve araç bilgisayarınız servis ışığını yakıyorsa, aracınızdaki herhangi bir lambada problem var demektir. Bu direkt gözle görülen ampulleri kapsamıyor, aynı zamanda araç içerisindeki ışıklı göstergelerden birinin de arızalı olması indicator hatası almanızı sağlayabilir.

Genellikle ampullerden biri patladığı zaman “rh brake light faulty” gibi bir uyarı alırsınız bilgisayar ekranınızda ve bip sesiyle uyarılırsınız. Örneğin yukarıdaki hata mesajında fren lambasının arızalı olduğu yazıyor.

Asıl konumuz olan indicator hatasında ise bir ampulün patlak olmasına gerek yok. Aslında patlak olduğu zaman ortaya çıkan bir hata mesajı değil. Bu mesaj genellikle göstergelere giden elektrik akımlarının sorunlu olduğu zamanlarda veya bir aygıtın araç beyninde tanımsız olduğu durumda ortaya çıkıyor genellikle.

Bugün aracımın sağ fren ampulü patladı ve bilgisayarda yukarıdaki brake light hatasını almaya başladım. Hemen ampul aldım ve değiştirdim. Aracı çalıştırdığımda fren lambası hatasının gittiğini gördüm fakat hemen ardından indicator hatası vermeye başladı bilgisayar.

Hata sonrası tüm ışıkları tek tek kontrol ettim, hiç birinde problem görünmüyordu. Yeni taktığım ampullerin değerlerinin tutarsız olacağı aklıma geldi (örneğin bazı araçlarda fren lambası 5V ise siz buna 2V ampul taktığınız yada daha üst değerlerde olduğu zaman indicator hatası alırsınız.) ama Citroen’in kullandığı orjinal ampullerden aldığım için tekrar sökme gereği duymadım. Bunun yerine araçtan tüm elektrik bağlantısını kesip yeniden başlatmayı düşündüm.

Elektriği kesmeden önce aracı beş on dakika kullanmayı denedim. Bu kullanım sonunda hata kayboldu ve zahmetsiz bir şekilde çözüldü.

indicator hatasının kendi kendine kaybolmasının nedeni, kullanım sırasında bol bol fren kullanarak yeni takılan ampullerin devreye girip çıkmasını sağlamam olduğunu düşünüyorum. Çünkü fren kullanmadan yaptığım kullanımda el freni ile durarak birkaç defa kontak açıp kapatmama rağmen hata çözülmedi. Fakat tespit için ikinci kullanımda normal frenleri kullanmam sorunu çözdü. Bunun nedeni de muhtemelen çıkarttığım ampüllerle yenilerinin değerlerinin aynı olmaması. Bilgisayar dahil olmak üzere beyin yeni elektrik beslemesini hafızaya alınca sorun çözüldü.

Bu araçlarda bildiğiniz gibi bazı parçaların araç beynine tanımlanma olayı vardır. Örneğin araç kumandasının pilinin değiştirdiğiniz zaman, anahtarı kontağa takıp yarım çevirip kilitleme tuşuna 10 sn basılı tutmanız gerektiği gibi. Bu işlem sonrasında immobilizer sistemi veya kumanda yeniden tanımlanıyor.

Peugeot araçlarda da indicator hatasını aynı şekilde alabilirsiniz. indicator fault şeklinde karşınıza çıkabilir.

Unutmadan ekleyeyim, bu hata aynı zamanda direksiyon kısmındaki far vs kollarının çalışmadığı durumlarda da ortaya çıkabilir. Kısacası böyle bir hata ile karşılaşırsanız gözle görülen tüm donanımların çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Orijinal teyp kullanıyorsanız teybi söktüğünüzde arkasında bulunan sigortanın atmış olması da ekrana bu hatayı yazdıracaktır. Bu da gözle görünmeyen yeri.

4.8/5 - (10 votes)

Bir Yorum Ekle