Oto Haber

Citroen indicator hatası nedir? Nasıl çözülür?

Citroen aracınızda indicator hatası alıyor ve araç bilgisayarınız servis ışığını yakıyorsa, aracınızdaki herhangi bir lambada problem var demektir. Bu direkt gözle görülen ampulleri kapsamıyor, aynı zamanda araç içerisindeki şıklı göstergelerden birininde arızalı olması indicator hatası almanızı sağlayabilir.

Genellikle ampullerden biri patladığı zaman “rh brake light faulty” gibi bir uyarı alırsınız bilgisayar ekranınızda ve bip sesiyle uyarılırsınız. Örneğin yukarıdaki hata mesajında fren lambasının arızalı olduğu yazıyor.

Aslı konumuz olan indicator hatasında ise bir ampulün patlak olmasına gerek yok. Aslında patlak olduğu zaman ortaya çıkan bir hata mesajı değil. Bu mesaj genellikle göstergelere giden elektrik akımlarının sorunlu olduğu zamanlarda veya bir aygıtın araç beyninde tanımsız olduğu durumda ortaya çıkıyor genellikle.

Bugün aracımın sağ fren ampulü patladı ve bilgisayarda yukarıdaki brake light hatasını almaya başladım. Hemen ampul aldım ve değiştirdim. Aracı çalıştırdığımda fren lambası hatasının gittiğini gördüm fakat hemen ardından indicator hatası vermeye başladı bilgisayar.

Hata sonrası tüm ışıkları tek tek kontrol ettim, hiç birinde problem görünmüyordu. Yeni taktığım ampullerin değerlerinin tutarsız olacağı aklıma geldi (örneğin bazı araçlarda fren lambası 5V ise siz buna 2V ampul taktığınız yada daha üst değerlerde olduğu zaman indicator hatası alırsınız.) ama Citroen’in kullandığı orjinal ampullerden aldığım için tekrar sökme gereği duymadım.

….ve aracı tam oto elektrikçiye götürmeyi düşünüyordum ki, hatta yola da çıktım elektrikçiden önce servisime gittim. Durumu ustaya anlattım falan filan…. …. …. tam yanından ayrılmak üzere kontağı çevirdiğimde indicator hatasının gittiğini gördüm. Hasta sanayiyi görünce korkudan iyileşti. 🙂

indicator hatasının kendi kendine gitmesinin nedeni, hedefe gidene kadar bolca fren kullandığım için yeni takılan iki fren lambasının da yeniden araç bilgisayarına yeni değerlerle tanımlanmış olmasıydı… Bu araçlarda bildiğiniz gibi bazı parçaların araç beynine tanımlanma olayı vardır. Örneğin araç kumandasının pilinin değiştirdiğiniz zaman, anahtarı kontağa takıp yarım çevirip kilitleme tuşuna 10 sn basılı tutmanız gerektiği gibi. Bu işlem sonrasında immobilizer sistemi veya kumanda yeniden tanımlanıyor.

Peugeot araçlarda da indicator hatasını aynı şekilde alabilirsiniz. indicator fault şeklinde karşınıza çıkabilir.

Unutmadan ekleyeyim, bu hata aynı zamanda direksiyon kısmındaki far vs kollarının çalışmadığı durumlarda da ortaya çıkabilir. Kısacası böyle bir hata ile karşılaşırsanız gözle görülen tüm donanımların çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Bu Yazıya Bir Yorum Ekleyin