Oto Haber

Citroen için hangi marka filtre kullanılır?

Citroen marka aracınız bakım parçaları için orijinal logolu ürünler bulamıyor veya fazla pahalı olduğu için almak istemiyorsanız PSA grubunun önerdiği ya da araçlarında kullandığı onaylanmış çeşitli markaları kullanabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken bu farklı markalara ait ürünlerin orijinalini almış olmanızdır.

Genel bakım parçaları; hava filtresi, polen filtresi, yağ filtresi ve yakıt filtresinden oluşur.

Örneğin; Orijinal yağ filtresi 100 TL ise yan sanayisinin fiyatı 15 TL dir. Orijinal olmayan ama kabul görmüş markanın fiyatı ise 50 liradır.

Citroen için önerilen hava filtresi ise Purflux ve Mahle kullanabiliriz. Her ikisi de yaygın bulunabilecek markalardır.

Purflux

Özellikle Purflux Fransa’da bulunan Sogefi Filtreleme şirketine aittir ve oldukça kaliteli ürünler üretir. Başta PSA olmak üzere birçok markaya da OEM ürün tedarikçiliği yapar. Özetle Citroen’in memleketinden ve yakını olan bir markadır.

Mahle

Mahle‘de oldukça kaliteli bir tedarikçidir. “Almanya merkezli, dünya çapında Otomotiv sektöründe faaliyet gösteren en büyük 30 tedarikçiden birisi” olarak bilinir.

UFI

Aynı zamanda Fransız grubu araçlar için UFI isimli bir markada sık kullanılanlardan biridir. UFI İtalya merkezli bir tedarikçidir.

Yukarıdaki markaların filtreleri Citroen logolu olmayabilir fakat çakma üründe değildir. Bunların her biri gerçek ve kaliteli markalardır. Özellikle Mahle dünyanın en büyük tedarikçilerinden biridir.

Mahle son zamanlarda sahte ürünlere karşı tüketicileri uyarma gereği duymaya başladı. Aşağıdaki görseli paylaşarak sahte Mahle ürünlerine karşı aydınlatıcı bir açıklama yaptı;

Yukarıdaki hava filtresini paylaşarak şu ifadeleri kullandı: “Hava filtreleri, yolcuları ve aracı zararlı maddelerden korur, motor içerisinde optimum seviyede bir yanma sürecine olanak sağlarlar. Sahte hava filtreleri ise genellikle düzensiz bir şekilde yapıştırılmıştır; bunun sonucunda yapıştırıcı düşük sıcaklıklarda bile çözülür. Azalan filtre alanı filtre performansını düşürür, kullanım ömrü kısalır.

Yakıt filtresi içinde en iyilerinden biri Delphi’dir. Fiyatı en pahalı olan markadır aynı zamanda. Tüm parçalar için diğer kullanılabilir kaliteli markalar; Mann ve Valeo

Bir de BOSCH markası vardır ve genellikle bunu birçok kişi orijinal diye ismine aldanarak alır. BOSCH’un hem fiyatı yüksektir hem de orijinal değildir. Belki kaliteli ürün üretebilir fakat PSA ile herhangi bir ticari bağı ya da onayı bulunmuyor. BOSCH sadece her marka otomobil için yedek parça üretir ve piyasaya sürer. Purflux veya Mahle gibi değildir.

5/5 - (1 vote)

Bir Yorum Ekle