Oto Haber

Citroen C3 Ön Takımdan Gelen Tıkırtı Sesinin Çözümü

Son zamanlarda Citroen C3 aracımın ön takımlarından takırtı sesleri geliyordu ve nihayet bugün o seslerden kurtuldum.

Bu yazıyı okuduğunuza göre muhtemelen sizinde aynı sorununuz var ve çözüm arıyorsunuz.

Son iki aydır tümsek, kasis, çukur ve engebeli virajlardan dönerken aracın ön tarafından takur tukur sesler gelmeye başlamıştı. Sesi tam tarif edemiyorum ama takırtı, tukurtu gibi bir şeyler işte 🙂 Bu sesler genelde bahsettiğim yerlerden geçerken geliyor ve normal düz asfaltta gelmiyordu.

Gelen seslerin az çok nereden geldiğini tahmin etsem de maliyetli olduğu için daha önce ön takıma baktırmamıştım. Çünkü ön takım biraz komplike, sesin geldiği yeri nokta atışı olarak tahmin edemezseniz çok fazla para harcayacağınız anlamına gelir.

Geçenlerde altında yapılması gereken bazı bakımlar için lifte aldığımızda seslerin viraj demir lastiğinden gelebileceğini düşünerek lastikleri değiştirmiştir hazır altına elimiz değmişken. Rot başları, salıncaklar vs sağlam olduğu için sadece lastikleri değiştirmiştik. Zaten oldukça ucuz 25-30 lira gibi bir fiyatı olmalı lastiklerin. Ama maalesef bu o ses sorununu çözmedi. Ses aynı şekilde gelmeye devam etti.

Bugün ise amortisör takozlarını değiştirmeye karar verdim. Çünkü aldığım sesin en büyük nedenlerinden biri onlar gibi görünüyordu. Takoz özelliğini kaybedip eskidiği zaman inceliyor ve çatlamalar ve de göbek kısmında boşlama oluyor. Bu da her tümsekten geçişte süspansiyonların vs demire vurmasına neden oluyor. Aslında doğrudan demire vurmuyor, rahat anlaşılması için böyle yazdım, takoza vuruyor ama takoz görevini yerine getiremediği ve boşluklar oluşturduğu için ses çıkmasına neden oluyor. Bu ses bildiğiniz vuruntu sesidir. Sadece araba hareket halindeyken duyabilirsiniz, yani araç dururken ön kısmından aracı elinizle salmanız üstüne yüklenip yüklenip bırakmanız ile anlaşılmaz, çünkü hareket halindeki sarsıntıyı uygulayamazsınız o şekilde, hareket halinde iken süspansiyon hem inip kalkar hemde küçük hareketler sağ sol ileri geri şeklinde takozlarla iletişime geçeceği için ses çıkarmaya başlar.

Amortisör Takozu denilen şey resimde gördüğünüz gibidir. Sağ ve sol olmak üzere ikisini de değiştirdim. Orjinal parça fiyatı 150 TL, yan sanayisi ise 65 TL civarıdır.

Takozların değiştirilmesinde işçilik ücreti ise daha fazla tutabilir. Değişimi biraz zor ve zahmetli sayılır. Benimkini değişim yaklaşık tek ustanın çalışması ile bir buçuk saat sürdü.

Sinirinizi bozan o seslerin %80’i bu parçanın eskimesinden kaynaklanıyor. Eğer bahsettiğim şekilde bir ses geliyorsa ön takımlarınızdan önceliğinizi bu parçadan yana kullanmanızı tavsiye ederim. Ucuz bir parça için sürüş keyfinden olmayın boşuna 🙂

Şuradaki yazımda ise Motordan Gelen Seslerin çözümü ile ilgili bir yazı yazmıştım. Motordan ses gelmeye başladıysa olası bir problem için buna göz atabilirsiniz.

4.5/5 - (8 votes)

Yorum

 • Merhabalar benim c3 ün de sol arka tekerden virajlarda ses geliyor. Süreklilik şeklinde virajdan çıkana kadar tık tık tık diye aynı tempoyla ses geliyor. Sanki biri çekiçle vuruyor gibi. Sebebi ne olabilir nereye baktırmalıyım ilk olarak.

  • Merhaba,

   Viraj deyince sol ön mü demek istediniz acaba diye düşündüm önce. Eğer sol ön ise ve virajda ortaya çıkıyorsa %80 yazıda fotoğrafını gösterdiğim parçadır. Çünkü virajda en büyük görevlerden biri buna düşüyor ve en sık eskiyen, içinde boşluk oluşan parçadır. Bu nedenle diğer ön takım parçalarına göre daha erken ses çıkarmaya, yani bozulmaya başlar.

   Yine de yanlışlıkla sol arka demediğinizi varsayarak arka içinde cevap vereyim;

   Sol arka tekerden tıkırtı sesi geliyorsa yine amortisör takozundan olma ihtimali çok yüksek. Eğer amortisör takozundan ise seyir halinde tam sola doğru dönerken tıkırtı gelir.

   Bunun nedeni belli bir hızdayken sola doğru döndüğünüzde aracın ağırlık merkezi sağa kayar, sola dönme işlemi bitene kadar başta sağ ön teker olmak üzere aracın ağırlığı sağ iki tekere biner. Bu sırada sol arka tekerin ağırlığı büyük ölçüde azalır ve tekere ağırlık binmez, bu ağırlığın kesildiği anda arka sol amortisörde bir baskı olmadığı için boşta kalıp amortisör kafası takoza hızlı hızlı vurur, çünkü arada boşluk vardır. Eğer sol arkaya ağır birini bindirip aynı virajdan sola doğru dönerseniz boş iken ki sesin gelmediğini göreceksiniz. Bu denemeyi yapın sonuç bu şekilde çıkarsa takoz eskimiş ve boşluk oluşmuş demektir.

 • merhaba benim aracımdan da bu sesler geliyor aynı şekilde. bugün bir ustaya gösterdim elektirikli direksiyon kutusu ve rotlar değişecek dedi.. 2011 modellerinde direksiyon kutusu kronik sorunlu mu ??

  • Merhaba, değişecek dedikleriniz masraflı şeyler. Ayrıca öyle bir kronik sorun yok.

   Benimki içinde benzer şeyler tahmin edilse de ben onları dinlemeyerek yazıda da bahsettiğim gibi takozları değiştirerek kurtuldum sorunda.

   Hiç engebesi tümseği olmayan düz yolda 20-30 km hızla giderken direksiyonu sağa sola döndürün. Ses gelmiyorsa takozdandır. Ses geliyorsa ustanızın dediği %50 ihtimalle doğrudur. Ama yine de kutu son ihtimaldir. Önce rotlara baksın. Kullandığınız yeni kasa C3’ün eski kasalara göre daha hafif ve daha dayanıksız olduğunu biliyorum ama düzgün kullanımda bu kadar hızlı sürede hem kutu ve hem de rotaların eskiyeceğine de ihtimal vermiyorum.

   • Düz yolda fln hiç ses yok denemiştim. büyük ihtimalle takozdan demekki… haftaya başka bir ustaya daha götürücem. inşallah takozdandır. Telefoncu rotlara bakıp söyler diyor iki ustadan biri var diyor diğeri yok =) haftaya görüce bakalım. teşekkürler tekrardan.

    • Cenk Bey sorunu nasıl çözdünüz? Çok uzun zaman olmuş ama yorumunuza cevap yazdığım için size bildirim gidiyordur diye umarak sormak istedim. Probleminizin kaynağı hangisindenmiş paylaşırsanız sevinirim.

Bir Yorum Ekle