Oto Haber

Citroen C3 Ön Takımdan Gelen Tıkırtı Sesinin Çözümü

Son zamanlarda Citroen C3 aracımın ön takımlarından takırtı sesleri geliyordu ve nihayet bugün o seslerden kurtuldum.

Bu yazıyı okuduğunuza göre muhtemelen sizinde aynı sorununuz var ve çözüm arıyorsunuz.

Son iki aydır tümsek, kasis, çukur ve engebeli virajlardan dönerken aracın ön tarafından takur tukur sesler gelmeye başlamıştı. Sesi tam tarif edemiyorum ama takırtı, tukurtu gibi bir şeyler işte 🙂 Bu sesler genelde bahsettiğim yerlerden geçerken geliyor ve normal düz asfaltta gelmiyordur.

Gelen seslerin az çok nereden geldiğini tahin etsem de maliyetli olduğu için daha önce ön takıma baktırmamıştım. Çünkü ön takım biraz komplike, sesin geldiği yeri nokta atışı olarak tahmin edemezseniz çok fazla para harcayacağınız anlamına gelir.

Geçenlerde altında yapılması gereken bazı bakımlar için lifte aldığımızda seslerin viraj demir lastiğinden gelebileceğini düşünerek lastikleri değiştirmiştir hazır altına elimiz değmişken. Rot başları, salıncaklar vs sağlam olduğu için sadece lastikleri değiştirmiştik. Zaten oldukça ucuz 25-30 lira gibi bir fiyatı olmalı lastiklerin. Ama maalesef bu o ses sorununu çözmedi. Ses aynı şekilde gelmeye devam etti.

Bugün ise amortisör takozlarını değiştirmeye karar verdim. Çünkü aldığım sesin en büyük nedenlerinden biri onlar gibi görünüyordu. Takoz özelliğini kaybedip eskidiği zaman inceliyor ve çatlamalar ve de göbek kısmında boşlama oluyor. Bu da her tümsekten geçişte süspansiyonların vs demire vurmasına neden oluyor. Aslında doğrudan demire vurmuyor, rahat anlaşılması için böyle yazdım, takoza vuruyor ama takoz görevini yerine getiremediği ve boşluklar oluşturduğu için ses çıkmasına neden oluyor. Bu ses bildiğiniz vuruntu sesidir. Sadece araba hareket halindeyken duyabilirsiniz, yani araç dururken ön kısmından aracı elinizle salmanız üstüne yüklenip yüklenip bırakmanız ile anlaşılmaz, çünkü hareket halindeki sarsıntıyı uygulayamazsınız o şekilde, hareket halinde iken süspansiyon hem inip kalkar hemde küçük hareketler sağ sol ileri geri şeklinde takozlarla iletişime geçeceği için ses çıkarmaya başlar.

Amortisör Takozu denilen şey resimde gördüğünüz gibidir. Sağ ve sol olmak üzere ikisini de değiştirdim. Orjinal parça fiyatı 150 TL, yan sanayisi ise 65 TL civarıdır.

Takozların değiştirilmesinde işçilik ücreti ise daha fazla tutabilir. Değişimi biraz zor ve zahmetli sayılır. Benimkini değişim yaklaşık tek ustanın çalışması ile bir buçuk saat sürdü.

Sinirinizi bozan o seslerin %80’i bu parçanın eskimesinden kaynaklanıyor. Eğer bahsettiğim şekilde bir ses geliyorsa ön takımlarınızdan önceliğinizi bu parçadan yana kullanmanızı tavsiye ederim. Ucuz bir parça için sürüş keyfinden olmayın boşuna 🙂

Şuradaki yazımda ise Motordan Gelen Seslerin çözümü ile ilgili bir yazı yazmıştım. Motordan ses gelmeye başladıysa olası bir problem için buna göz atabilirsiniz.

Bu Yazıya Bir Yorum Ekleyin