Oto Haber

Citroen C3 İmmobilizer Hatası

İlk başta belirteyim, bu yazıda immobilizer hatasının nasıl çözüldüğü yada giderilebileceği net olarak yazmıyor. Sadece immobilizer sorunu çıktığında neleri denediğimi paylaşmak istedim. Belki biri işinize yarayabilir veya alternatif fikirler üretmenizi sağlayabilir.

Citroen C3 X Furio aracımın kumandalı olan anahtarında uzun zamandır devam eden immobilizer sorunu var. Anahtarı kontağa takıp yarım çevirdiğim zaman servis ışığı yanıyor ve marş almıyor. Marşa basılıyor ama motor çalışmıyor. Yani anahtar tanımlanamıyor. Bunu ekranda da ingilizce olarak yazıyor…

Bu problemden dolayı sürekli iki adet anahtarla geziyorum. Eğer kumandalı anahtarı okumamakta inatlaşırsa yedek anahtarı kullanıyorum. Genellikle okuyor ama okumadığı zamanlarda da biraz uğraştırıyor.

Benim araçtaki immobilizer sorunu anahtarda. Bu tabii ki araçtaki immobilizer okuyucuda sorun olmasından daha iyi. Anahtar bir şekilde çok daha az masrafla düzeltilebilir.

Hangi durumlarda immobilizer hatası alıyorum?

Tek seferde araçla 40-50 km yol yaptım ve aracı stop ettim diyelim. Bir süre sonra yeniden çalıştırmak istediğimde immobilizer hatası veriyor ve araç çalışmıyor.

Hava şartlarına göre de immobilizer hatası ortaya çıktığı oluyor. Örneğin çok sıcak havada, anahtar ısındığında immobilizer hatası veriyor.

Cep telefonum kontak kısmına çok yakın olduğu zaman immobilizer hatası veriyor. Genellikle teybin alt gözüne koyuyorum telefonu… Telefonu uzaklaştırıp denediğim zaman immobilizer okuyor. Bu durum immobilizer hatasının direkt cep telefonundan kaynaklandığını göstermiyor ama çok küçük miktarda da olsa etkilendiği kesin.

immobilizer sorunu nasıl gidiyor da aracı çalıştırıyorum

Akşam aracı park ettim, ertesi veya birkaç gün sonra çalıştırmam gerektiği zaman anahtarı takıp kontağı çevirdiğimde olur da immobilizer hatası verirse kontaktan anahtarı çıkartıyorum ve biraz sallıyorum, genellikle hafif bir şekilde titreşim oluşsun diye tık tık bir yere vuruyorum. Daha sonra anahtarı taktığımda sorun gitmiş oluyor. Bunu yapmadan istediğim kadar anahtarı kontaktan çıkartıp takayım yinede sorun devam ediyor.

Anahtarın içini açıp bir süre güneşte beklettikten ve kapatıp taktıktan sonra da sorun giderilmiş oluyor ve çalışıyor.

Son olarak bugün yine konuyu araştırıyordum ve anahtar içerisindeki karta yazan bir kodu almak için anahtarı açtım ve 10-15 dakika boyunca kart pilden ayrı kaldı. Taktığımda ise immobilizer sorununun gittiğini fark ettim. Bu gece ise tamamen anahtarın içini açık bıraktım ve yarın tekrar takıp deneyeceğim…

4.5/5 - (2 votes)

Bir Yorum Ekle