Güvenlik

Cep Telefonunun Dinlendiği Nasıl Anlaşılır?

Daha önce benzer konularımızı kaldırmamız gerektiği için, kişisel bloğumda konuyu daha hafif olarak ele alacağım bu kez. En azından bloğumda böyle bir konu olsun.

Bir insanın cep telefonu neden dinlenir?

Sorunun cevabı sizinde tahmin ettiğiniz gibi gayet basit.

  • Türkiye Cumhuriyetinin güvenliğini tehdit edecek, zarar verecek iç dış faaliyetlerde bulunuyorsanız telefonunuz dinlenir.
  • Yabancı ülkelerdeki istihbarat ağlarına dahil olduğunuzdan şüphelenilirse telefonunuz dinlenir.

Yukarıdaki her iki madde de aynı şeyi ifade ediyor ve yasal kararlar sonucunda telefonunuz dinlemeye alınır. Bu iki madde’de yer almıyorsanız telefonunuzun dinlenmesi için bir neden yoktur.

Bazı diğer durumlarda da yasal olarak cep telefonları dinlenebilir. Örneğin sanık iseniz, sanık ve sanık ile bağınız yada bir alışverişiniz olması da yeterli olabilir. Bunun dışında bir durum daha vardır. Herhangi bir devlet kurumunda çalışıyorsunuzdur ve o kurumda dönemsel olarak kriz vb durumlar çıkması halinde personellerin dışarıya bilgi aktarmaması için dinleme gerçekleştirilir. Güvenlik düzeyi yüksek kurumlardan bahsetmiyorum, aselsan gibi. Onlar zaten dinleniyor. Bahsettiğim daha basit kurumlar, banka vs gibi.

Yazının burasına kadar geldiniz ve yukarıdakilerden hiç biri sizin durumunuza uymuyor ve halen dinlendiğinizi mi düşünüyorsunuz?

Olabilir… Burası Türkiye. 🙂

Telefonun dinlendiğini öğrenmemizi sağlayan bazı efsaneler var, bunlar nelerdir? Doğruluk payı var mı?

Bazı insanları paniğe sokan bir yöntemden bahsedeyim. Bu yöntem sözde telefonun dinlenip dinlenmediğini anlamınızı sağlıyor. Bu yönteme o kadar inananlar var ki hatta polisi arayarak beni kim dinliyor diye soranlar, şikayet edenler vs olmuştu zamanında.

Aslı olmayan bu yöntem şu şekilde: Cep telefonunuzun arama kısmına #31#3111‘i yazıp arkasına da kendi numaranızı ekliyorsunuz ve ara tuşuna basıyorsunuz. Yani arama ekranına şu şekilde bir numara tuşlamış oluyorsunuz: #31#311105074220000 daha sonra ara butonuna basarak bu numarayı arıyorsunuz ve karşınızda bir ses duyarsanız telefonunuz dinleniyor anlamına geliyor. Bu efsaneye göre dinleniyor anlamına geliyor tabii ki..!

Böyle bir yöntem kesinlikle yok! Burada sizin yaptığınız şu, önce #31# ile numarayı gizlediniz sonra 3111 eklediniz ve kendi numaranızı da ekleyerek devam ettiniz. Telefonunuz yada operatörünüz otomatik olarak tuşladığınız bu numaranın ilk 4 karakterinden sonrasındaki, yani #31# den sonraki 7 numarayı dikkate aldı ve onu aradı. Aradığınız numara yukarıdaki örneğe göre şu oluyor: 3111050 bu numaranın 507, 532 gibi başı nerede diyecek olursanız o da sizin kendi numara grubunuz oluyor. Yani sizin numaranız 507 ile başlıyorsa aradığınız bu 3111050 de otomatik olarak 507 olmuş oluyor. Buna göre aradığınız numara 5073111050 şeklinde. Ve doğal olarak numara başka bir kişide olabileceği için karşınıza biri çıkacak ve ses gelecektir aradığınızda. Dikkate din rahatsız ettiğiniz için küfür etmesin. 🙂

Yukarıdaki efsaneye bir tane daha ekleyelim laf açılmışken. Bir de kendi numaranızın başına 15 koyarak arama yaparsanız ve karşınıza “eksik numara tuşladınız” anonsu gelirse dinlemiyorsunuz, gelmezde çalarsa dinleniyorsunuzdur deniliyor. Aman ha! Sakın denemeyin! 😀 Böyle yaparsanız direkt Başbakanlık hattını ararsınız 🙂 Yani Alo 150’yi aramış olursunuz. Ülkelere göre operatörlerde bazı önemli numaralar tanımlıdır. Örneğin 112, 155, 110 gibi. Siz 0535 ile başlayan bir numaranın başına 15 koyarsanız operatörünüz bunu direkt 150 olarak çevirir.

Doğru bilenen yanlışlar;

Telefonunuzda sizi şüpheye düşüren durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bunlardan bazıları aşağıdakilerden biriyse rahat olun. Herhangi bir problem yok demektir.

  • Telefonda biriyle konuşurken yankı oluyorsa dinleniyorsunuzdur? : Hayır. Telefondaki yankılar dinleniyor olmanızı işaret etmez. Bu yankılar o an ki veri akışından kaynaklanabilir. Belki de aradığınız kişi tuvalette yada boş bir okul koridorundadır. 🙂 Olamaz mı? Olabilir…
  • Karşıdakiyle konuşurken arada bir ses kesiliyor? Bununda bir ilgisi yoktur. Dinlendiğiniz anlamına gelmiyor ve bu da veri akışıyla ilgili bir durum.
  • Karşıdakiyle konuşurken araya üçüncü kişilerin sesi karışıyor? Yine merak etmeyin. Bu da dinlenme ile ilgili bir durum değil. Zaten dinleme işi profesyonel bir iştir. Hiç araya ses karışabileceğini düşünüyor musunuz? Eğer hafiften ses karışıklığı olursa bu durum operatördeki bir hatadan kaynaklanır. Sesler cihazlar arasında ağ ile aktarıldığı için santralde karışıklıklar meydana gelebilir, nadir de olsa.

Peki telefonumun dinlendiğini nasıl anlarım?

Eğer sizi dinleyen devlet ise bunu anlayamazsınız. En azından kolay bir şekilde anlayamazsınız. Hiç anlamama ihtimaliniz daha yüksek…

Dinleyen devlet değilse, yada devlette olabilir. Birkaç test edilmiş yöntem var geçerliliğini koruyan. Onlardan biri sizi arayan kişi “telefonun çalmadan hemen açıyorsun” diyorsa ve bu durum kendini tekrarlıyorsa dinleniyor olabilirsiniz. Bu durum yukarıdaki paragraf ile çelişkiye düşüyor farkındayım. Bunu en son geçen hafta denedim. Çünkü denemek için elime güzel bir fırsat geçti.

Bir kurumda çalışan arkadaşımın telefonu dinlenmeye başladı. Yani çalışanlarında durumdan haberi var belli etmeseler de. Bilgileri var çünkü konuşmalarına dikkat etmeleri gerekiyor. Bu arkadaşımı aradığımda artık telefonu çalmadan açılıyor. Daha önce de farklı kişilerde denk gelsem de, bu arkadaşımla sürekli iletişim halinde olduğum için anlamak daha kolay ve net oldu. Öncesi Sonrası gibi…

Devletin dışındaki dinlemeler nasıl yapılır?

Devletin dışında da dinlenmeniz mümkün. Bunun birçok farklı yolu var. En yaygın olanı ise, sizin bulunduğunuz alanın yakınına gelerek size sinyal gönderirler. Tıpkı baz istasyonuymuş gibi bir sinyal oluşturulur ve telefonunuz bunu normal operatörün istasyonundan daha güçlü gördüğü için otomatik olarak ona bağlanır. Geçmiş olsun! Takibe takıldınız demektir.

İşin garip kısmı bu cihazları isteyen birçok kişi yurtdışından 3 bin lira gibi bir ücretle satın alabiliyor.

Bu dinleme yönteminin sizin için iyi yanı, konumunuzu değiştirdiğiniz zaman dinleme ağından çıkmanızdır. Çünkü dinlenebilmeniz için cihazın size belli bir seviye yaklaşması gerekir, örneğin bin 500 metre gibi.

Başbakan gibi önemli kişilerin konvoyu giderken üzerinde çeşitli antenlerin olduğu tuhaf araçlar görürsünüz. İşte bu, bahsedilen yöntem ile yapılacak dinlemeleri önlemek içindir. Bir çeşit sinyal bozucudur.

Diğer bir dinleme yöntemi ise, akıllı telefona illegal yollarla kurulan dinleme takip yazılımlarıdır. Bunda ne yaparsanız yapın fark etmediğiniz sürece dinlemeden kurtulamazsınız. Bu yöntem ile sadece dinlenseniz iyi, aynı zamanda cihazınızda ki dosya verilerinin de görüntülenmesi mümkün olabilir.

Telefona dinleme takip yazılımı kurulduğunu nasıl anlarım?

Bu uygulama arkaplanda çalışır. Güncelik kullanımınızda göremezsiniz. Bazılarının ise çalışan uygulamalar kısmında da görülmediği söyleniyor. Fakat en büyük belirtisi telefonun şarjının eskiye oranla çok hızlı bitmesidir. Bu tarz casus uygulamalar çok fazla pil tüketir. Aynı zamanda internet kotasını da harcar. İnternet kotasının eksilmesi sorun değil tabii ki, sadece bundan da anlayabilirsiniz…

Telefon aracılığıyla ortam dinlemesi yapmak mümkün mü?

Evet mümkün. Yukarıda da bahsettiğim gibi kötü niyetli üçüncü parti yazılımlarla bulunduğunuz ortamı dinlenebilir.

Sistemin en bilinen çalışma mantığı şu şekildedir; telefonunuz çalar ama siz zil sesi duymadan kapanır. Cihazınızda ki yazılım bir saniye gibi bir sürede telefonunuzu açar, siz ekrana baksanız bile anlamazsınız. Ekranda normal bekleme ekranınız (duvar kağıdı menüler) görünür. Aslında bu sırada telefonunuz açıktır ve karşı tarafa ses gidiyordur.

Yasal olarak her devlet kendi ülkesini dinleyebilirken (teknik olarakta), ABD’nin her ülkeyi dinleyebilmesi ise kendi başarısı ve sırrıdır.

5/5 - (8 votes)

Bir Yorum Ekle