Blog Dünyası

Bloğumu Daha Düzenli Hale Nasıl Getirebilirim?

Sıfır teknik bilgi ile bloğunuzu daha düzenli bir hale getirerek daha fazla ziyaretçi ve bununla birlikte daha fazla kazanç elde etmeniz mümkün.

Eğer bloğunuza değer veriyorsanız baştan sağma kullanmak yerine uymanız gereken bir düzen olmalı ve bunlar çok basit şeyler.

 1 -)  İlk olarak bloğun ana şeklinden başlayalım. Yani siteye ilk girişte nasıl göründüğünden. Eğer bloğunuz benimki gibi birden fazla kategori bölümlerinden oluşuyorsa, en fazla trafiği olan ve en sık içerik eklediğiniz kategorileri sayfanın üstünden başlayarak yerleştirin.

Benim ana sayfam aşağıdaki resimdeki gibi. İlk olarak SOSYAL MEDYA VE REKLAM sonra BLOG DÜNYASI daha sonrada KAZANMAYA BAŞLA ve WEB kategorilerine öncelik vermişim. Bunların altında da diğer kategoriler sırasıyla gidiyor.

Eğer ana sayfanız benimki gibi bölümlerden oluşmuyor ve tek tip ise, tüm yazılan yazılar ana sayfada klasik şekilde görünüyorsa örneğin şu blog gibi renklim.com, gördüğünüz gibi ana sayfa tamamen yayın akışına ev sahipliği yapıyor. Bu tarz bir blogda ki etkileşimi artırmak için mutlaka yazılar da more etiketi kullanmanız gerekir. Yani ana sayfada yazının bir kısmını göstermek ve tıklanınca devamının okunabilmesini sağlamalıyız.

Eğer yazıları ana sayfada yarım yarım göstermeyip tamamını gösterirseniz; ziyaretçiyi yorarsınız, anasayfanız geç yüklenir, ana sayfa çok karışık durur ve hangi yazı hangi başlığa at karıştırılabilir uzun yazılarda.

 2 -)  Yazılarınızda kapak resmi kullanmayı deneyin. Öne Çıkan Görseller her zaman sayfanızı daha şık gösterecek ve aynı zamanda ziyaretçiyi çekecektir. Resim kullanırken unutmamanız gereken bir şey daha var, resimlerin fotoğrafların boyutu küçük olmalı. Örneğin 100kb mümkünse daha küçük.

 3 -)  Uzun bir yazıyı eklerken çok fazla paragraf kullanın. Örneğin yazıya bilgisayardan baktığınızı var sayarsak her üç dört satırda bir boşluk bırakarak yeni bir satırdan başlayın, cümleleri buna göre kurmaya çalışın. Bu durum ziyaretçinin sıkılmamasını ve boğulmamasını sağlayacaktır. Ziyaretçiler tek solukta okuyacak uzun cümleleri sevmezler ve bende hemen bu maddeye burada nokta koyarak bir alt satıra geçiyorum. 🙂

 4 -)  Yazıları tek tip, dümdüz aynı font ile yazmayın. Bazı yerleri bold yaparak vurgulayın, bazı yerlerde alıntı özelliğini kullanın, yazı içerisindeki başlıklarda ise H2 veya H3 gibi orjinal özellikleri kullanın. Bir liste yapacaksanız editörünüzün listeleme özelliğini kullanın;

  • Bu şekilde
  • Daha hoş
  • ve düzenli görünmüyor mu sizce de?

Benim bu yazımda hatalarla dolu olabilir ki, ama siz kendi yazınızı düzenli tutmaya özen gösterin 😉

Yukarıda bahsedilenler yazı düzeniyle, tasarımla ilgiliydi. Peki arama motoru (Google, Yandex, Bing) odaklı blog nasıl olmalı? Sıraki yazıyı okuyun…
4.3/5 - (12 votes)

Yorum

Bir Yorum Ekle