Blog Dünyası

Blogger mı WordPress mi?

Blogger mı WordPress mi

Blog kurmaya karar verdiyseniz Blogger mı WordPress mi seçmeliyim diye düşünüyor olabilirsiniz.

Blogger tamamen ücretsiz ve Google hesabınız (gmail) ile hemen oluşturacağınız ücretsiz bir servistir. Seçtiğiniz bir ismin sonuna .blogspot.com uzantısı eklenerek bir blog alanı elde edersiniz. Örneğin benimbloğum.blogspot.com şeklinde bir adrese sahip olursunuz.

Blogger Google Drive hesabınzı üzerinde depolanır ve herhangi bir Hosting veya Domain ücreti ödemeniz gerekmez. Temaları da ücretsizdir. Dilerseniz kendinize özel bir alan adı satın alarak kullanmanız da mümkün.

Blogger Google tarafından sağlanan özelliklerle kısıtlıdır. WordPress gibi zengin özelliklere sahip değildir.

Blogger genellikle amatör kullanımlar ve ilerisi düşünülmeyen bloglar için uygundur. Nasıl geldiyse öyle gider mantığıyla çalışır. Yapabilecekleriniz oldukça kısıtlıdır.

WordPress ise Blogger’ın tam tersi olarak size ait bir Hosting ve Domain ile çalışır. Yani bu iki aracı da satın alanız gerekir. (WordPress’in de Blogger gibi ücretsiz versiyonu var benimbloğum.wordpress.com gibi bir uzantıya sahip olan ama bunda reklam kullanımı vs yasak olduğu için pek sevildiği söylenemez.)

WordPress bir blog ve daha fazlasıdır. Sizi Blogger gibi kısıtlamaz, tasarıma ve özelliklere ulaşma imkanı sunar. Dilediğiniz gibi geliştirmeniz mümkündür.

WordPress Bloogler’a göre daha profesyonel içerik sayfaları oluşturmanızı sağlar. Genel arayüz görünümüyle de profesyonel bir yapıya sahiptir. Fakat bazı temalar WordPress’te ücretlidir. Gerçi Blogger’ın da ücretli premium temaları var.

Blogger sadece panele girip yazı ekleyip yayımlamanızı sağlar. WordPress ise bundan çok daha fazlasını sunar.

İleriye dönük blog yatırımı yapmak için genellikle WordPress ilk tercihtir. Bunu internette milyonlarca ziyaretçisi olan popüler bloglardan da anlayabilirsiniz. Neredeyse %80’i WordPress kullanır.

WordPress vs Blogger arasında daha onlarca kıyaslama, karşılaştırma yapmak mümkün fakat bunları yazma gereği pek duymuyorum. Amacım ikisinin arasındaki temel farkları özetlemek.

Kısacası ileriye dönük profesyonel bir blog sahibi olmak istiyorsanız WordPress alt yapısını kullanmanız ve kendi Hostinginizde barındırmanız gerekir. Geçici veya fazla geleceğinin olacağını düşünmediğiniz blog projelerinizde ise Blogger’ı ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Weblog Stüdyo‘nun bana ait olduğu bilenler belki aklından WordPress’i bile bile övdüğümü geçirebilir. Ama pek ilgisi yok çünkü Weblog’da Blogger alt yapısıyla da blog satışı yapıyorum, üstelik bazı paketler WordPress’ten daha pahalı. Kendinizde farklı kaynaklardan araştırmalar yaptığınız zaman WordPress’in gerçekten daha iyi olduğunu göreceksiniz. Bugün zirvede olan tüm yabancı bloglarda WordPress kullanmaktadır.
4.2/5 - (13 votes)

Yorum

Bir Yorum Ekle