Blog Dünyası

Blog sitesine ziyaretçi çekebilmek için ne yapmak gerekir?

Bu yazının başlığını aslında “Blog sitelerine ziyaretçi çekebilmek için hangi konularda içerik eklemek gerekir?” şeklinde olacaktı ama çok uzun olduğu için mümkün olmadı.

En kolay ziyaretçi çekebileceğiniz konulardan birisi çözüm odaklı konulardır. Örneğin bir cihaz hakkında yaygın veya olası sorunlar hakkında çözümler sunmak. Bu kategorideki yazılar size tahmin ettiğinizden fazla ziyaretçi getirecektir. Yazıyı okuduğunuz bu bloğumda en çok ziyaretçiyi Blackberry kategorisindeki yazılarım alıyor. Çünkü Blackberry cihazında karşılaştığım sorunlarla mutlaka diğer kullanıcılarda karşılaşıyor ve çözümü aramaya başladığında yazılarıma denk geliyor.

En az ziyaretçi alacak blog türü ise, hobi vb konular paylaşan bloglardır. Örneğin renklim.com da yer alan yazılar gibi paylaşımlar yapacaksanız Google’dan ziyaretçi almanız çok zor olacaktır. Çünkü bu formatlardaki konuların aramalarda bir karşılığı yoktur. Yani kimse sizin bloğunuzdaki hobi içerikli yazıyı tahmin ederek arama motoruna yazmaz. Bu tarz bloğunuz var ve ziyaretçi çekmek istiyorsanız size en çok yardımcı olacak araç sosyal medya kanallarıdır. Sosyal medya üzerinden bu tarz yazılarınıza ziyaretçi çekebilirsiniz.

Yeni bloğ açacak olanlar veya mevvut bloğunda içerik değişikliği yapmak isteyenler bu iki format üzerinde durabilirler. Tabii ki burada mutlaka ürün sorunları ve çözümleri üzerine durun demiyorum. Kabaca iki kategori arasındaki avantaj ve dezavantajlardan bahsediyorum.

Bir Yorum Ekle