Blog Dünyası

Blog sitesi reklamlardan 1 ayda ne kadar para kazanır?

Öncelikle her zaman aklımızda bulundurmamız gereken bir konu var, blog sitelerinin belli bir minimum ve maksimum kazanç limitleri yoktur. Yani bir blog 1 ay içerisinde 10 TL de kazanabilir, 10 bin TL de kazanabilir.

Bu yazımda en az ziyaretçi alan blog sitesinin bir ayda ortalama ne kadar kazabileceğini mevcut bloglarımdan bazılarının verilerine bakarak söylemeye çalışacağım. (En az ziyaretçi alan dedim ama reklamlardan belli bir gelir elde etmek için bu en az sayının bir taban limiti var, örneğin günlük 100 ziyaretçiye en az ziyaretçi alan diyebiliriz.)

Reklam alanları iyi planlanmış, Google’ın yeni reklam birimlerini yakından takip eden ve uygulayan, günlük ortalama 150 ile 350 ziyaretçi olan standart bir blog sitesinin günlük ortalama kazancı 4 ile 6 lira arasıdır. İkisinin ortasını aylık olarak hesapladığınız zaman bu blog aylık 150 lira kazanabiliyor.

Yine aynı şekilde günlük 300 ile 600 ziyaretçisi olan standart bir blog günlük 7 ile 14 lira arası bir kazanç sağlayabiliyor. Bununda ortalama bir fiyatını ay olarak çıkartmaya çalıştığımızda aylık 300 ile 330 lira arası bir kazanç sağlayabiliyor.

Tabii ki bazı değişkenler olabilir, örneğin ilk verdiğim örnekte günlerden birinin reklam tıklama sayısı çok daha fazla olabilir ve size o gün 20 yada 25 lira gibi bir parada kazandırabilir, o gün için. Bunlar farklı durumlardır. Ben uzun vade’de ki ortalamayı hesaplayarak bir hesap çizelgesinin gözünüzde canlanmasını istedim. 6 aydır takibi yapılan bir bloğun kazanç verilerini kullanarak bu sonuçları sizlere aktarıyorum.

Yazıda geçen standart blogdan kastım ise; yazı ağırlıklı, görsellerin kullanıldığı, ziyaretçi girdiği zaman en azından 40 sn veya daha fazla bir süre sayfada kalabilmesini sağlayabilen blogdur.

Bazen “sitelerimin ziyaretçisi çok ama reklamlara tıklayan yok” diyenlere de denk gelmiş olabilirsiniz. Bunun en büyük nedenlerinden biri de blog içerisindeki reklam alanlarının iyi planlanmamış olmasından kaynaklanmaktadır. Şuradaki “Sitenin ziyaretçi sayısı çok ama reklamlara tıklama yok” başlıklı yazımı okuyarak bloğunuz için en iyi reklam yapılandırmasını belirleyebilirsiniz.

3.7/5 - (4 votes)

Yorum

Bir Yorum Ekle