Kazanmaya Başla

Blog Aç ve Para Kazanmaya Başla

Kazanmaya başla kategorisinin ilk yazısı Blog Açmak. Çünkü bu kazanç yöntemi blog yazarak reklamlardan gelir elde etmek yönünde olacak.

Reklamlardan para kazanmak deyince hemen bir hayal kırıklığı yaşamış olabilirsiniz. Belki blog reklamlarından değilde daha farklı bir yöntemle para kazanmayı umuyordunuz. Çünkü “internetten para kazan” gibi başlıklarla girişilen işlerin bir çoğunun boş çıktığını ve zaman kaybı olduğunu az çok biliyorsunuzdur. Bu yöntemde sizin için onlardan biriymiş gibi görünebilir. Bu düşüncenizde sizlere hak veriyorum.

Ama yazıyı biraz daha okumaya devam ettiğinizde aslında bu fikrin çokta kötü olmadığını fark edeceksiniz.

Şu an bu yazıyı okuduğunuz siteye blog diyoruz. Evet bunu bildiğinizin farkındayım ama yinede söyleyeyim. 🙂

Blog sitesi ne işe yarar?

Seçtiğiniz bir konu veya karma konular üzerinde internette içerik paylaşmanızı sağlar. Örneğin bir haber, bir makale, öneri, resim vs gibi aklınıza gelen her şeyin rahatlıkla diğer insanlarla buluşmasını sağlayan en güçlü online araçtır bloglar.

“İyi de bu işi zaten Sosyal Medya siteleri de yapıyor” diyebilirsiniz. Yani haber, makale vs paylaşma işini.

Evet haklısınız, Sosyal Medya sitelerindeki hesaplarınızda da rahatlıkla ve masrafsızca istediğiniz şeyi kolay bir şekilde paylaşabilirsiniz…

Ama Sosyal Medya’da ki hiçbir paylaşımınızdan gelir elde edemezsiniz. Bazı istisna durumlar vardır tabii ki. Örneğin fenomen bir sayfaya sahipsinizdir ve sponsorlu olarak belli bir ücret karşılığında ürün hizmet reklam paylaşımları yapabilirsiniz sayfanızdan. Bunun dışında başka kazanç yöntemi yoktur Sosyal Medya’da.

Blog nasıl kazandırır?

Bir blog sitesi tamamen reklamlardan para kazanabilir. Büyük küçük, amatör profesyonel hiç fark etmez, blog sahiplerinin ilk kazanç kapıları Google Adsense reklamlarıdır genelliklede.

Blog sahipleri Adsense’a yayıncı olarak başvuru yaparlar ve bloglarının onaylanmasının ardından blog sayfalarında Adsense tarafından sağlanan reklamlar yayınlanmaya başlar. Bloğunuzda yayınlanan bu reklamlara tıklayan olduğu zaman Google Adsense sizin hesabınıza tıklama ücretini gönderir. Örneğin ziyaretçinin biri reklamınıza tıklarsa siz bu tıklamadan 0,65 lira kazanırsınız.

Bu reklam kazancı mantığından da anlaşılabileceği gibi bloğunuzdaki reklamlar ne kadar çok tıklanırsa o kadar kadar çok kazanırsınız. Farklı ziyaretçiler tarafından yapılan her reklam tıklamasının mutlaka bir kazancı olur.

Tıklama başı kazançlar hep aynı değildir. Yani ilk ziyaretçi tıkladığı zaman 0,65 TL kazanmış olabilirsiniz ama ikinci bir ziyaretçi tıkladığında 0,25 TL de kazanabilirsiniz, hatta 6,15 TL’ye kadar çıkan reklam tıklamalarına şahit olabilirsiniz. Bu tıklama ücretleri reklam verenler tarafından belirlenmektedir. Bu ayrı bir konu o yüzden girmeyeceğim.

Hemen kafanızdan kabaca bir hesap yaptığınızı hisseder gibiyim. 🙂 Nasıl bir hesap yaptınız? Şu şekilde olabilir mi: “Günde ortalama 50 kişi tıklasa, tıklama başı ortalama ücrette 0,45 olsa, günde 22 lira eder.” Çok eskiden ben buna benzer bir hesaplama yapmıştım. 🙂

Tabii ki bu tıklamaları alabilmek için kaliteli bir bloğunuz ve içerikleriniz olmalı. Kaliteli içerikler size çokça ziyaretçi getirecektir.

Kaliteli içerik derken, çok profesyonel yazılar yazmanız, içerikler üretmenizden bahsetmiyorum. Hatta bu gerekli bile değil. Sadece başlığınızın hakkını verin yeter

Evet… Sadece yazı başlığınızın hakkını içerikte gerçekten verin! Ziyaretçi yazınıza girdiği zaman eli boş dönmesin.

Eğer yazı başlığınız “Papatyalar neden koparıldıktan sonra kokar?” ise, yazıda bununla ilgili olabildiğince bilgi verin. Birden fazla ve farklı yerlerdeki konuları araştırarak bununla ilgili geniş bir bilgi toplayın, yorumların ve bloğunuzda bunu benzersiz bir şekilde paylaşın.

Böylece ziyaretçiye istediğini vermiş olacaksınız.

Ziyaretçiye istediğini verdiniz, Papatyaların neden koparıldıktan sonra koktuğunu hakkında gerekli bilgileri edindi… Reklamınıza da tıklamadan gitti… Evet bu da sık sık olacak. Zaten her ziyaretçi reklamınıza tıklayacak diye bir şey kesinlikle yok. Eğer böyle bir şey olursa emin olun ki köşeyi dönersiniz. 🙂 Ama olmayacak… 🙂

Google reklamları genellikle kişiseldir. Yani ziyaretçinize özel reklam gösterir. Örneğin ziyaretçiniz size gelmeden önce internette ütü aradı, alışveriş sitelerini gezdi. Daha sonra da sizin bloğunuza girdi, tam bu sırada bloğunuzdaki reklam alanlarında ziyaretçinize özel ütü reklamları çıkar. Bu reklamlarda Hepsiburada gibi firmalar tarafından verilmiş reklamlardır. İşte bunlar kişiselleştirilmiş reklamlardır ve ziyaretçilerin reklama tıklama oranını artırır.

Üçüncü kez tekrarlamış olacağım ama, kaliteli içerik ziyaretçiye istediği bilgiyi sunabilen içeriktir.

Blog nasıl açılır?

Blog açmanın birçok yolu vardır. Ücretli blog açmak, ücretsiz blog açmak, A alt yapısıyla açmak, B alt yapısıyla açmak derken bu uzar gider. Sonuç olarak kolay bir şekilde blog sahibi olabilirsiniz.

Açacağınız blog sevdiğiniz bir konu üzerine olursa gerçekten sizin için vazgeçilmez bir zaman geçirme, hobi, eğlence ve para kazanma yerine dönüşür.

Biz ilk veya ikinci amacımız para kazanmak olarak varsayarsak blog açarken dikkat etmemiz gereken birkaç önemli şey var.

Birçok ücretsiz blog açma servisleri vardır. Bunlardan en popüler olanı Blogger isimli servistir. Blogger size, sizinisminiz.bloggler.com şeklinde bir adres ile ücretsiz olan blog alanı oluşturma imkanı sunar. Bu alanda içeriklerinizi üreterek paylaşabilirsiniz.

Fakat ücretsiz servislerle hiç uğraşmadan kendinize ait profesyonel bir blog sitesi ile yola çıkmanızı tavsiye ederim. Eğer amacınız sadece hobi ve reklamlardan gelir elde etmek değilse o zaman free blog servisleri ile blog sahibi olabilirsiniz. Eğer amacınız bloğunuza ileride de olsa bir değer katmak ise o zaman kendi alan adınız ile, güncel alt yapılarla desteklenmiş bir blog kullanmanızı tavsiye ederim.

Benim kullandığım bu blog WeblogStudyo.com‘da bulunan “Profesyonel Geniş Kapsamlı Blog” ismine sahip olan pakettir. Google reklamları yayınlamak için tüm şartları ve kolaylıkları rahatlıkla sağlayan kullanışlı bir blogdur. Kullanmak isteyenlere öneririm.

4.6/5 - (17 votes)

Yorum

Bir Yorum Ekle