Blackberry

BlackBerry Passport Nasıl Bir Telefon?

Blackberry Passport gold

İnceleme yazısı yazmak için eline almış biri değil de yıllardır BlackBerry kullanan biri olarak, Passport modeli hakkında görüşlerimi paylaşayım.

Bu telefonu kullanmak istiyorsanız, öncelikle fiziksel tuşlara sahip klavyeli telefonu seviyor olmanız gerekir.

Telefonun teknik özelliklerini listelemeye gerek duymuyorum, özellikleri telefonu satan herhangi bir siteden öğrenebilirsiniz.

BlackBerry Passport’tan önceki telefonum da Z10 idi. BlackBerry Z10 dan önceki telefonum da BlackBerry 9320 idi.

Hemen bir üstteki cümleden de anlayacağınız gibi BlackBerry genel olarak o kadar stabil çalışan bir cihazdır ki sizi ikide bir telefon değiştirmeye zorlamaz. Bunlarıda çok uzun yıl aralıklarında değiştirdim. Örneğin 9320’yi ilk çıktığında almıştım.

Iphone, Samsung ve Sony’de kullanmış biriyim. Hatta halen Sony Z3 Compact modelini hatsız olarak arabada Navigasyon olarak kullanmaya devam ediyorum. Malum, Google Maps en iyi Android cihazlarında çalışıyor.

İşletim sisteminin kolaylığına ve başarısına ise baha biçilemez…

1-) Daha önce eliniz sıradan telefonlara alıştıysa, örneğin iphone 6 veya 7 gibi, yada Samsung standart boyutlar gibi… O zaman BlackBerry Passport’a geçtiğinizde bayağı bir zorlanacaksınız ilk iki üç gün. Çünkü telefonun boyutu ciddi anlamda büyük onlara kıyasla. Özellikle eni oldukça fazla ve tek el kullanmak için pek uygun değil. (Boyutu: 128 x 90.3 x 9.3 mm)

Ben ilk gün eninden dolayı kullanamayacağımı düşünmüştüm. Ama sonra hemen alıştım ve diğerlerinin yüzüne bakmaz oldum. 🙂 Bambaşka tasarımı ve kalitesi var.

BlackBerry Passport

Ortadaki

2-) Diğer telefonlara göre ağırlığı biraz daha fazla. Bunu hissedebiliyorsunuz, 196 Gr… Ama bu telefon iki el ile kullanıma göre planlandığı için ağırlığı sizi rahatsız etmiyor. İki el dediysem, mesaj mail vs yazarken iki el kullanıyorsunuz, yoksa tek el ile de gezinti, telefon görüşmesi vs yapabilirsiniz.

3-) Uygulama mağazaları zayıf. Örneğin Android’de ki gibi çok zengin bir uygulama mağazasına sahip değil. Ama Android oynatıcı sayesinde Google Play’da bulunan birçok uygulamayı da cihaza kurabiliyorsunuz.

4-) Kesinlikle tasarım ödülü alması gerektiğini düşündüğüm bir cihaz Passport. 4,5 inç ekran ve fiziksel klavye ancak bu kadar iyi kombin edilebilir. (Aynı zamanda klavyesi de dokunmatik.) Renk uyumları da oldukça başarılı. (Bir de Blackberry Passport Silver Edition var fakat ben bu modelin tasarımını pek beğenmiyorum yan çerçeveler metalik renk görünümlü olduğu için.)

Blackberry Passport gold

5-) Telefonun boyutu büyük olduğu için pantolonun cebine sığmıyor şeklinde yorumlar görüyorum bazen. Ben arka cepte taşırım genellikle cüzdan gibi ve rahatlıkla oluyor, en azından bugüne kadar giydiğim tüm pantolonların arka cebine rahatlıkla koyulabiliyor. Ceplerine sığdıramayan arkadaşlar nasıl bir pantolon giyiyor bilmiyorum. 🙂

6-) Telefon da batarya değil, bir akü var resmen 🙂 Bu yüzden 2 gün rahat kullanım sağlıyor. Benim telefon günün en az 12 saati internete bağlı olduğu halde… Telefonla konuşma neredeyse hiç pil harcamıyor. Geçen gün telefonu şarjdan çekmiştim ve hemen bir telefon görüşmesi yaptım, ortalama 40 veya 45 dakika konuştum ve sadece şarjın %2’si gitmişti.

7-) Telefon baştan sonra tamamen dokunmatik sayılır. Fiziksel klavyesi sadece basmak için değil aynı zamanda dokunmatik özelliği de sahip. Yani önceki BlackBerry fiziksel klavyeler gibi sadece tuşlara basmıyoruz, aynı zamanda bu fiziksel klavyede dokunduğun zaman algılama özelliği de var ve gerçekten müthiş bir özellik. Web de veya herhangi bir sosyal medya da gezerken sadece fiziksel klavyeden de herhangi bir tuşa basmadan kaydırabilirsiniz. Üstelik klavyenin sadece belli bir yeri değil tamamı dokunmatik.

😎 Ben telefonda oyun oynamıyorum ama Asphalt gibi oyunları rahatlıkla oynatıyor. İlk kullanım amacım e-mail…

Merak ettiğiniz kısımları olursa sorabilirsiniz…

4.8/5 - (13 votes)

Yorum

 • Selam aleyküm hocam benim Blackberry Passport klavye çalışmıyor kilit kapalı Blackberry yazmam gerekiyor nasıl yapalım nasıl edelim lütfen bana yardımcı olabilir misin

 • BB10 bambaşkaydı keşke Blackberry arkasında durabilseydi. Şimdi ha normal bir Android ha üzerinde Blackberry yazan Android ne farkeder? Özel yazılımları dahi port edilip diğerlerine kurulabiliyor.

  • Evet, haklısınız. BlackBerry’nin tüm esprisi kendi yazılımıydı. Android işletim sistemli bir BlackBerry düşünülemez, o yüzden halen Passport kullanıyorum…

   “üzerinde Blackberry yazan Android ne farkeder?” ….üzerinde BlackBerry yazan bir Android cihazda yinede işe yarar birkaç fark bulunabilir. Örneğin alışılmış klavye ve genel tasarım veya Hub, buna ek olarak birkaç tık daha üst seviye güvenlikte kendini ön plana çıkartıyor. Bir de Key’de şunu gözlemledim, çok uzun süre kullansanız dahi donma ve yavaşlama olmuyor.

   • Üzerinde çalışan android sürümü Samsung, LG, Huawei vs. gibi her yanı fazlasıyla özelleştirilmiş birde üstüne abuk sabuk ticari kazançlar uğruna yüklü gelen uyduruk uygulamalar yoksa snormaldir. Key, Priv gibi cihazlarda bana klavye olarak çok ufak geliyor. Passport kullanmayı çok isterdim bu geniş klavyesi için bu saatten sonra Blackberry elini ayağını çekmişken alasım hiç gelmiyor malesef. Bir andorid yükleme mevzusu var ama tam olarak çözemedim o işi kimi yok öyle birşey demiş kimi video yüklemiş vs. Herneyse sonuçta Ne bu RIM O RIM ne de bu Blackberry o Blackberry..

    • BlackBerry Passport’ta fabrika çıkışlı dahili bir Android Oynatıcı var, bu sayede Google Play’de bulunan birçok uygulamayı rahatlıkla kullanabiliyorsunuz. Bunun için özel bir ayar gerekmiyor, istediğiniz bir uygulamanın APK dosyasını indiriyorsunuz ve direkt kuruyorsunuz…

     O video çeken kişilerde sanırım Google Play Mağazasının ikonunu ekranda göstermek içindir, bunun için olmalı değilse bile. O videolar “APK indirip kurmaya eriniyorsanız, Google Play’i yükleyin ve uygulamayı Android gibi mağazadan arayın” şeklinde dağıtılmalı, yoksa kullanıcıların kafası karışıyor. Yeni bir şey icat edilmiş veya olmayan bir şeye çözüm bulunmuş gibi yansıtılıyor. İşin aslı zaten BB10’da Android 4.3 desteği var ve APK indirirseniz onu telefona kurar, böylece o uygulamanın Android versiyonunu kullanmış olursunuz.

     Örneğin benim ihtiyacım olan aşağıdaki uygulamaların hepsi Android resmi uygulamadır ve rahatlıkla sorunsuz bir şekilde kullanıyorum;
     * Whatsapp
     * Shazam
     * Sahibinden
     * Shopier
     * Hepsiburada
     * Ziraat Mobil
     * Google Haritalar

     Yukarıdakileri kullanmam için Android vs gibi bahsettiğiniz şeyleri yüklemem gerekmiyor. Telefonun fabrika çıkışlı Android desteği bu uygulamaların çalışmasını sağlıyor.

     • Yok yok kastım o değil. İnternette Android Lollipop 5.sürüm çalıştıran passport videoları var ondan bahsediyorum. Blackberry geliştiricilerinin birkaç cihaza yüklediği daha sonra onlarında internet üzerinde fahiş fiyatlara satıldığı vs. dillendiriliyor.

 • Merhaba, bu telefonu kullanmak istiyorum ama tek merak ettiğim uygulama internet tarayıcısı. O yüzden yıllardır severek kullandığım Mozilla Firefox’un android versiyonunun bu cihazda çalışıp çalışmadığını merak ediyorum.
  Birde bu cihazın android emulasyonu sayesinde üzerine kurabileceğimiz yazılımlar en fazla hangi API seviyesinde olmalı?

  • Merhaba,

   BlackBerry Passport modelinde Mozilla Firefox’u kullanamazsınız. BB10’da bir Google Play Oynatıcı olduğu için Mozilla Firefox’u teknik olarak yükleyebilirsiniz fakat BB10’da ki sanal Android versiyonu 4.7 olduğundan Mozilla Firefox için çok eski kalıyor ve sürüm uyuşmazlığı nedeniyle tarayıcıyı çalıştırmakta zorlanıyor.

   Ek olarak, Passport’un kendi tarayıcısı çok başarılı. En sık kullandığım Android uygulaması ise son sürüm resmi Whatsapp, tüm özelliklerini eksiksiz çalıştırıyor, görüntülü görüşme dahil… Diğer Android uygulamalarını ise oynatmakta zorlanabilir.

   • Cevabınız için teşekkürler, WhatsApp vs. zerre umrumda değil. Aynı şekilde Google Play hizmetlerinin vs. çalışabilmeside umrumda değil. Zaten halihazırda kullandığım Android cihazda dahi, Google Hizmetleri dahil edilmemiş, AOSP’nin derlenmiş bir halini kullanıyorum. Yazılımları genelde Apkmirror üzerinden tarayıcı vasıtıyla indirip kullanıyorum. O yüzden işin Android kısmıyla ilgilindeğim tek yanı emulasyonu.

    Android sürüm 4.7 yazmışsınız ancak hatalı oldu galiba ya 4.1(API 16) yada 4.4 diyecektiniz.
    Şu an Firefox’un en son çıkan “68.0.2” sürümü JellyBean (4.1 – API 16) destekli. Teorik olarak baktığımızda kurulabilir olması lazım.
    Kendi tarayıcısı yeterli olabilir bilmiyorum ancak işin alışkanlık kısmı farklı boyut o yüzden Firefox kullanılabiliyor mu diye sordum? Ayrıyaten Blackberry desteği kestiği için kendi tarayıcısında kısa bir süre bazı uyumsuzluklar yaşayabilirmişiz gibi geliyor.

    Ayrıyaten apk’ları direk kurmak yerine özel bir derleyici vasıtasıyla açıp yeniden derleyerek Blackberry’ye ve OS 10’un jestlerine uygun hale getirmek gibi bir opsiyon var mı bunu da merak ediyorum.

    • Evet sürüm konusunda hatalı bilgi vermişim. Kontrol ettim, Android sürümü 4.3. Daha sonra Crackberry geliştiricilerinin iyileştirmelerini dahil ettiğinizde sürüm 4.7 yazacak, fakat yine de özünde 4.3 Android sürümüdür bu ve yükseltilemeyecek.

     Firefox’u hiçbir şekilde çalıştırmaz. (Yükler, açar ama gezinti pek mümkün olmaz. Zorlayıcı olur…)
     Bu biraz da donanımla ilgilidir. BB donanımı iyi fakat Andorid Oynatıcıyı sanal olarak çalıştırdığı için, oynatıcı cihazın tüm donanımı kullanamıyor. Bu nedenle Firefox çalışmaz. Örneğin Snapchat’in Android 4.1 den daha alt sürümlerde çalışabildiğini varsayalım, ama yine de 4.3 veya daha yüksek bir Passport Android Oynatıcı Snapchat’i çalıştıramayacaktır. Yine bunu çalıştıramamasının nedeni Passport’ta Andorid’in sanal olarak var olması ve Snapchat’in cihazın tüm donanımına ihtiyaç duymasıdır.

     BB10’da apk dosyalarında değişiklik yapıp yükleme yapamazsınız, yükleme sırasında kimlik tanımlama bilgisi veya açılma hatası verir çoğunlukla.

     BB10’un kendi tarayıcısı çok hızlı. Fakat dediğiniz gibi ilerisi bilinmez. Özellikle web siteleri teknolojik olarak çok geliştikçe bu tarayıcı o sitelerde muhtemelen sorun yaşayabilir.

     Her şeye rağmen Passport kullanmaktan vazgeçmeyeceğim. 🙂 Hatta bu vazgeçememezlik yüzüne bir tane Android telefon aldım, sim kartsız olarak ihtiyaç duyduğum uygulamaları BB10’dan internet vererek kullanıyorum onda.

 • Merhaba. Üzgünüm ama telefonu yeni keşfettim. Bu zamanda almak saçmalık mi olur sizce ve Sllver editiondaki fark sadece çerçeve mi ? Fiyatları daha fazla geldi de. Bazı sitelerde 2k civarında olurken bazı sitelerde 500 TL civarında fiyatlar. Doğrusu nedir yardımcı olur musun ?

  • Merhaba,

   Yıllardır Passport kullanıyorum. Halende büyük bir keyifle kullanmaya devam ediyor. Fakat size tavsiye etmem. Muhtemelen Instagram vs gibi uygulamaları kullanıyorsunuzdur ve Passport bunun son sürümü desteklemiyor. Ben sadece Whatsapp, mail vs gibi uygulamalar kullandığım için beni etkilemiyor bu durum.

   Benim tercihim Passport’tan yanadır. Silver Edition’a göre daha hafif, daha şık, daha sade bir tasarıma sahiptir. Onun haricinde arasında bir fark yoktur. Kamera , işlemci, depolama, çözünürlük, pil, sistem versiyonu, CPU frekansından tutun Chipset’e kadar her ikisi de birebir aynıdır. Silver Edition da sadece ek olarak çelik çerçeve mevcut.

   500 TL olan fiyatlar ikinci el fiyatıdır. Temiz olanlar veya sıfırları 1.800 liraya kadar satılabiliyor.

  • Aynı soruyu sordum cevap bulamadım prıv verıp bunu aldım telefon cok ıyı bır fızıkte dıkkat cekıcı ama uygulama yonunden tırt kamerası kotu whatsapp sımdılık calısıyor letgo sahıbınden banka uygulamalrı ınstegram facebook calısmıyor tarayıcıdan kullanıyorum cogunu ama uygulama kadar kullanıslı olmuyor batarya bır gun fazlası gıden kullanmyordur ekran tus ısı olmus bu tasarımda androıd yada en azından blackberry ayagında populer uygulamaları kendı calıstırsa kullanılır yoksa androıd bır telefon ıhtıyacı hıssedeceksınız

 • Selamün aleyküm kardeşim.Kardeşim şimdi ben 2018 ekim ayında sahibinden bir BB Passport Silver Edition aldım.Telefon sıfırlanmış bir halde bana ulaştı.Ben de normal kullanmaya başladım.İlk başlarda çok normal çalışıyordu ama sonra galiba mart ayıydı aniden alarma ve aramalar kısmına girmemeye başladı telefon.Hiç bir arama yapamıyor ve gelen aramaların hiç birini yanıtlayamıyordum.Format veririm dedim telefonu biraz öyle kullandım sonra ayarlar dahi biç bir yere hiç bir uygulamaya giremez oldum ve mecbur telefonu ustaya verdim onlar format attı telefona.Şimdi tekrardan kullanmak istiyorum ama bir yandan da korkuyorum hani tekrar aynı sorun olur diye.En güncel BB Passport’la ilgili soruları senden başka yanıtlayan yok her halde.Ben de sana bir yazayım dedim kardeş.Sence bu sorun neden olur?Ha bir de böyle bir durum var ki ben telefona 32 gb full dolu bir sd cart taktım bi de üstüne üstlük telefonun kendi hafızasını da doldurdum.Ondan ola bilir mi acaba?

  • Merhaba, aldiginiz telefon aslinca cok stabil bir cihazdir ve binde bir hata veren modeldir. Cache kaynakli bir sorun yasiyor olabilir cihaz. Bunu engellemek icin cihazinizda SD kart kullanmayin veya yuksek kalitede ve okuma hizi yuksek bir SD kart kullanin (bu kartlar ayrica satilmaktadir). Cihazin dahili belleginde mumkun ise 1,5GB’a yakin bos alan birakin. Tum bunlar fayda etmezse, cihazi sifirladiktan sonra bunu uygulamaya calisin.

   • Amazon’dan satin alinca sunuda unutmamak gerekir: ‘Artik Pasaport kaydi ile telefon kullanilamayacak. Kullanabilmek icin Pasaport kimin adinaysa sim kartta o kisinin adina olmali.’ Turkiye’de yasaiyorsaniz yeni yasa bu sekilde.

    • Yurt dışında kargo yoluyla üzerine simkart takılan cihaz getiremezsin. Bu cihazlar yasaklı kategoriye giriyor. Yalnızca gelirken yanınızda getirebilirsiniz.

 • Merhaba, şimdi bu telefonu alsam delilik mi olur? yılsonu çöp mü olacak yani bu telefon.? ne yapacağımı bilemedim birtürlü. sizce oyun oynamayan biri olarak beni bundan sonra çeker mi?

 • Merhabalar.2019 a girmek üzereyken hala bu telefon alınirmi. Oyun oynamam.sosyal medya kullanmam.internet ve Video için düşünüyorum. Whatsapp elbetteki olmazsa olmaz.uzun zamandır ilgimi çeken bi telefon

  2
  1
  • Merhaba, ben halen sağlıklı bir şekilde kullanıyorum ve kullanmaya devam edeceğim. Whatsapp olarak Android’in son versiyonunu kullanıyorum (apk), bugüne kadar Whatsapp ile ilgili bir problem yaşamadım ama gelen bazı yorumlara bakarak Whatsapp’ı kuramayanlar da var. Bu yorumları da göz önüne alarak önerip önermemek konusunda kararsız kaldım. (Bu arada ben Z10 ve Passport’a rahatlıkla Whatsapp kurdum ve kullanıyorum, nasıl kurulduğunu ise bloğumdaki BlackBerry kategorisinde paylaştım.)

   2
   1
   • Selam Android 4.3.3 sürümü destekliyor cihaz bunu yukseltebılıyormuyuz. Sizin sayenızdeuygulamaları yükledim google WhatsApp desteğini keserese 4.3.3 den nasıl ypcaz formülü varmı

    • @bora Merhaba, Whatsapp desteğini kesmez çünkü zaten Android sürümünü kullanıyorsunuz ve kullanmaya devam edebileceksiniz. Android whatsapp’ı sürekli güncelleyebilirsiniz, çalışmaya devam edecektir.

 • blackberry passport kullanıyorum çok memnunum sizin sayanizde google play ı kurarak android programları yükliyebiliyorum
  size sormak istediğim oporotör mesajlarında karşı tarafa emojiler garip şekiller olarak ulaşıyor bu sorun çözülebiliniyormu ? teşekkürler

  • Merhaba, SMS’lerde kullandiginiz bazi emojiler ‘?’ seklinde veya buna benzer text formatinda gidiyor sanirim. Bu durumu iki farkli telefona SMS olarak gondererek test edin. Her ikisinde de ayni sorunu goruyorsaniz klavye karakter setinde problem olabilir.

   Diger bir konu ise global olmayan emojileri gonderiyor olabilirsiniz. Ornegin bazi emojiler BlackBerry’ye ozeldir, BBM’de vs kullanmak uzere. Siz bu emojileri farkli bir marka telefona SMS olarak gonderiyorsaniz bu emojiler dogal olarak karsi telefonun emoji setinde olmayacagi icin o kisi farkli bir isaret olarak gorur. (Ayni emoji Whatsapp ile gonderildiginde gorunebilir, cunku Whatsapp tum emojileri sunucuda depolar, SMS ise cihazda yerel olarak depolar.)

   Su emojileri SMS ile gonderebiliyorsaniz herhangi bir sorun yoktur, bunlar temel emojilerdir: 🙂 😀 🙁 bunlarla test ediniz.

 • Merhaba incelemeniz için çok teşekkür ederim. keyifle okudum. Şimdi şöyle bir sorum olacak. Cevaplamışsınız ama Android Whatsapp apk indirdiğimizde kimileri dosya gönderimi vs olmuyor demişti bu sorun var mı? İşim gereği ben yalnızca klavyesi için yedek telefon yapacağım ama tek önceliğim mail servisi ve whatsapp.. Mailler sorunsuz düşüyormu hub a? Kendi uygulamasını kullanıyoruz değil mi? yani ben gmail vs uygulaması indirmek istemem açıkçası. Çok soru sordum fakat yardımcı olursanız memnun olurum.
  Teşekkürler.

  • Merhaba, mailler kesinlikle sorunsuz ve ek uygulama istemeden hub üzerinden kullanabiliyorsunuz. Örneğin Gmail hesabı için mağazan Gmail uygulaması indirmenize gerek yok. Gmail hesabını BlackBerry mail hesabına eklemeniz yeterli. Ben yaklaşık 4 – 5 farklı mail hesabını hub’a bağladım ve o şekilde kullanıyorum.

   Mail alma ve gönderme hızı oldukça iyi. Örneğin kaynaktan çıkan bir mail iphone’a 5 sn sonra düşüyor, diğer Android telefonlara 4 sn sonra düşüyor, BlakcBerry Hub’a ise anında düşüyor. Mail de ek dosya varsa en fazla 2 sn sonra düşüyor.

   Whatsapp’ı ise Android’in son sürümünü kullanıyorum. Dosya alma gönderme, görüntülü görüşme, sesli arama vs gibi fonksiyonlar oldukça iyi. Bugüne kadar sıkıntı yaşamadım. Dosya gönderirken sıkıntı oluyor diyenlerde var ama nasıl bir sorun bu karşılaşmadığım için bilemiyorum. Bloğumda anlattığım https://ohantekten.com/kategori/blackberry gibi whatsapp yüklemesi yapıldığında ek uygulamalara gerek kalmadan rahatlıkla kullanılıyor.

   Yalnızca Instagram da problem yaşıyorum. Bu yüzden eski sürümünü kullanıyorum onun da.

   • Orhan bey tekrar merhaba konuyu hortlatıyorum ama suan da halen BB 10 kullanıyormusunuz? daha doğrusu hub ve whatsapp uygulamalarında problem yaşıyor musunuz? keyone kullanıyorum ama diğer hattım için q20 yada q10 düşünüyorum da.

    • Merhaba, evet halen Passport kullanmaya devam ediyorum. WhatsApp’ta problem yaşamadığım için kullanmaya devam ediyorum. (WhatsApp’ın apk son sürümünü kullanıyorum. Instagram son sürüm ise kullanılamıyor.)

 • Merhaba Orhan Bey, Passport Cihazı uzun zamandır dikkatimi çekiyor. Hiç bb 10 OS ‘lu telefonu kullanmadım. Şu an KEYone kullanıcısıyım. Passport ‘u önerir misiniz?

  • Merhaba, halen telefonu büyük bir zevk ile kullandığımı belirteyim önce.

   Passport 10 diğer telefonlarla kıyaslanamayacak kadar kaliteli (donanım, tasarım, kolaylık, yazılım vs…) fakat bb10 işletim sistemi uygulama mağazaları oldukça zayıftır. Yani Android’de ki gibi bol bol uygulama bulamazsınız. Hatta Instagram gibi popüler Sosyal Medya uygulamaları da artık BB mağazalarından kaldırıldı, bunları kullanmak isteyenler Android versiyonunu indiriyor (bb10 işletim sistemi aynı zaman da Android oynatıcısını da destekliyor ve bu sayede birçok Google Play uygulamalarını kurabiliyorsunuz.)

   Yine de çok uygulama kullanan biriyseniz Passport’u önermem size. Uygulama mağazası kısıtlıdır.

   Ben mail ve telefon ağırlıklı kullanıyorum cihazı. Uygulamalardan da WhatsApp’ı sık kullanıyorum şu an. (Bu cihaza yönelmeden önce hangi uygulamaları destekleyip desteklemediğini bilmeniz gerekmektedir.)

   • Teşekkür ederim yanıtladığınız için. Uzun süredir sosyal medya kullanmıyorum. Oldu ki kullanırsam telefonun tarayıcısı üzerinden akıllı telefonların olmadığı dönemdeki gibi tuşlu internete giren telefon gibi kullanırım düşüncesi var. Oyun oynamam zaten. Youtube girerim, mail vs. Whatsapp sorunu ve BlackBerry World’un 2019 sonu kapanması kafamı biraz kurcalıyor.

    3
    1
   • Teşekkür ederim yanıtladığınız için. Uzun süredir sosyal medya kullanmıyorum. Oldu ki kullanırsam telefonun tarayıcısı üzerinden akıllı telefonların olmadığı dönemdeki gibi tuşlu internete giren telefon gibi kullanırım düşüncesi var. Oyun oynamam zaten. Youtube girerim, mail vs. Whatsapp sorunu ve BlackBerry World’un 2019 sonu kapanması kafamı biraz kurcalıyor.
    Ayrıca şu ana dek bb 10 OS’lu telefon hiç kullanmadım. :{

    • BB 10 işletim sistemli bir telefon kullanırsanız daha sonra ki kullanacağınız IPhone ve Android gibi telefonlar size zor veya karmaşık gelecek. BB10, diğer işletim sistemlerine göre daha basit, daha sade ve daha kolay erişim sunuyor. Youtube’dan detaylı kullanım videoları izleyebilirsiniz.

     Facebook’a girmek isterseniz tarayıcıyı kullanabilirsiniz. Ben aynı zamanda Facebook’un orjinal uygulaması olan Facebook Lite’ı da kullanıyorum.

     Whatsapp’ın ise Android versiyonunu kullanıyorum. Gayet stabil çalışıyor. Sürekli güncellemeleri de alıyorum.

     BlackBerry World’un kapanmasını kafaya takmıyorum. Zaten ihtiyaç duyduğum ana uygulamalar cihazda yerleşik olarak geliyor. Ayrıca mağazanın kapanacağını sanmıyorum, sadece geliştirilmesi durdurulur.

     BlackBerry Google Play ile Android uygulamalarını rahatlıkla kullanabilirsiniz. Fakat instagram desteklemiyor Android versiyonda da. Instagram için Android versiyon ve 9.7.0 sürümünü kullanıyorum.

     Size önerim, almak istiyorsanız öncelikle sahibinden gibi yerlerden ikinci el olanını tercih edin. Çok uygun fiyatlara bulabilirsiniz, sıfırları bin lira üzeri olması lazım. Eğer verim alamazsanız en azından ikinci ele üçte bir fiyatını verdiğiniz için pek kaybınız da olmaz.

   • Merhaba, hatırladığım kadarıyla bb işletim sistemlerine özel İnternet paketi almak gerekiyordu, bu hala böylemi? Yoksa hattımıza tanımlı herhangi bir İnternet hakkını da bu cihazda kullanabilir miyiz? Teşeklürler

    • Merhaba, o dediginiz olay yillar once bitti. Ortalama 5-6 yildir normal operatorunuzun herhangi bir internet paketiyle interneti ve internet gerektiren uygulamalari kullanabilirsiniz.

     • Merhaba. Ben internete girmeyen tuslu bi telefon kullaniyorum. Ve kullanacagim. Blackberry telefonlarin internete girmedigini duymustum. Ve bu yuzden arastirmaya basladim. Fakat tam emin olamadim. Mesela 9900 lar girmiyor diye duydum. Yani bi sekilde girilebiliyor mu? Eger ilk aldiginda girmez fakat “şu şu islemleri yaparsan girer” se o zaman bu cihazlardan alabilecegim en iyisi hangisidir.

      • Merhaba, tuşlu olanlar ile sorunsuz bir şekilde standart mobil hattınızın mobil verisi ile veya wi-fi ile internete girmek istiyorsanız aşağıdaki modellerden birini almanız gerekir.

       BlackBerry Q10, BlackBerry Q5 veya BlackBerry Passport

Bir Yorum Ekle