Blackberry

BlackBerry Passport Nasıl Bir Telefon?

Blackberry Passport gold

İnceleme yazısı yazmak için eline almış biri değil de yıllardır BlackBerry kullanan biri olarak, Passport modeli hakkında görüşlerimi paylaşayım.

Telefonun teknik özelliklerini listelemeye gerek duymuyorum, özellikleri telefon satan herhangi bir siteden de öğrenebilirsiniz.

BlackBerry Passport’tan önceki telefonum da Z10 idi. BlackBerry Z10 dan önceki telefonum da BlackBerry 9320 idi.

Hemen bir üstteki cümleden de anlayacağınız gibi BlackBerry genel olarak o kadar stabil çalışan bir cihazdır ki sizi ikide bir telefon değiştirmeye zorlamaz. Bunlarıda çok uzun yıl aralıklarında değiştirdim. Örneğin 9320’yi ilk çıktığında almıştım.

Iphone da kullandım birkaç ay, geçenlerde telefonu evin bir köşesinde buldum. Kaç yıl beklediyse açmaya çalıştım açılmadı, şarja taktım tepki vermedi. Birkaç ay da modelini hatırlamıyorum Samsung kullandım. Bunun ikisi de BlackBerry kullanmaya devam ederken oldu. Yani her ikisinden de BlackBerry’den aldığım verimi ve zevki alamadım.

Şu an bir adette çalışır durumda Sony Z3 Compact var, onu da arabada navigasyon olarak kullanıyorum. Malum Google Haritaları en iyi Android ile çalışıyor. Bu yüzden 1.466 liralık Sony’i arabaya bağladım 🙂 Alt tarafı Android değil mi… 🙂

Yazı bitmeye gelmiş halen konuya girememişim…

1

Daha önce eliniz sıradan bir telefona alışkınsanız, örneğin iphone 6 veya 7 gibi, yada Samsung standart boyutlar gibi… O zaman BlackBerry Passport’a geçtiğinizde bayağı bir zorlanacaksınız ilk iki üç gün. Çünkü telefonun boyutu ciddi anlamda büyük, özellikle eni oldukça fazla ve tek ile kullanmak için pek uygun değil. (Boyutu: 128 x 90.3 x 9.3 mm)

Ben ilk gün, “yuh bu ne!” demiştim. Hatta kullanamam diye korkmuştum da. 🙂 Ama sonra hemen alıştım ve diğerlerinin suratına bakmaz oldum. 🙂 Bambaşka tasarımı ve kalitesi var.

BlackBerry Passport

Ortadaki

2

Diğer telefonlara göre ağırlığı biraz daha fazla. Bunu hissedebiliyorsunuz, 196 Gr… Ama bu telefon iki el ile kullanıma göre planlandığı için ağırlığı sizi rahatsız etmiyor. İki el dediysem, mesaj mail vs yazarken iki el kullanıyorsunuz, yoksa tek el ile de diğer işlerinizi yapabilirsiniz telefonda.

3

Olumsuz yönlerinden bahsedeyim dedim ve konuya büyüklükten ağırlıktan girdim ama üçüncü de olumsuz bir yönünü bulamadım.

4

Kesinlikle tasarım ödülü alması gerektiğini düşündüğüm bir cihaz Passport. 4,5 inç ekran ve fiziksel klavye ancak bu kadar iyi kombin edilebilir. Renk uyumları da oldukça başarılı. (Bir de Blackberry Passport Silver Edition var fakat ben bu modelin tasarımını pek beğenmiyorum yan çerçeveler metalik renk görünümlü olduğu için.)

Blackberry Passport gold

5

Telefonun boyutu büyük olduğu için pantolonun cebine sığmıyor şeklinde yorumlar görüyorum bazen. Ben arka cepte taşırım genellikle cüzdan gibi ve rahatlıkla oluyor, en azından bugüne kadar giydiğim tüm pantolonların arka cebine rahatlıkla koyulabiliyor. Ceplerine sığdıramayan arkadaşlar nasıl bir pantolon giyiyor bilmiyorum. 🙂

6

Telefonun bataryası yok… Resmen bir akü var 🙂 Bu yüzden 2 gün rahat kullanım sağlıyor. Benim telefon günün en az 12 saati internete bağlı olduğu halde. Telefonla konuşma neredeyse hiç pil harcamıyor. Geçen gün telefonu şarjdan çekmiştim ve hemen bir telefon görüşmesi yaptım, ortalama 40 veya 45 dakika konuştum ve sadece şarjın %2’si gitmişti.

7

Telefon baştan sonra tamamen dokunmatik sayılır. Fiziksel klavyesi sadece basmak için değil aynı zamanda dokunmatik özelliği de sahip. Yani önceki BlackBerry fiziksel klavyeler gibi sadece tuşlara basmıyoruz, aynı zamanda bu fiziksel klavyede dokunduğun zaman algılama özelliği de var ve gerçekten müthiş bir özellik. Web de veya herhangi bir sosyal medya da gezerken sadece fiziksel klavyeden de herhangi bir tuşa basmadan kaydırabilirsiniz. Üstelik klavyenin sadece belli bir yeri değil tamamı dokunmatik.

8

Ben telefonda oyun oynamıyorum ama Asphalt gibi oyunları rahatlıkla oynatıyor. İlk kullanım amacım e-mail…

9

Ekran hem kare hem de çok büyük olduğu için açık renkli ve karmaşık duvar kağıdı resimleri kullanımı zorlaştırıyor. Bu yüzden en iyi duvar kağıdı seçeneği koyu ve sade olanlardır.

BlackBerry Passport Nasıl Bir Telefon?
4.3 (86.67%) 3 oy

Yazar Hakkında

ohantekten

Ne yaparsan yap sadece yorulursun :)

Merhaba, seo uyumlu olsun diye 300 kelimelik uzun yazılar yazmıyorum. Bunun için ne vakit ayırmak isterim ne de sizi gereksiz kelimelerle sıkmak isterim. Bloğumdaki yazıları olabildiğince kısa tutuyorum. Bazı konuları 10-15 kelimeyle anlatabildiğim zaman çok seviniyorum :)

Bunun hakkında siz ne düşünüyorsunuz?