Blackberry

BlackBerry KEY2 Alınır Mı?

İlk akıllı telefon kullanmaya BlackBerry ile başladım. BlackBerry kullanıcısı olarak çok çok özel bir durum olmadığı sürece BlackBerry’den başka bir telefon kullanmayı düşünmüyorum. Şu an Passport kullanıyorum. Google’da BlackBerry Passport ile ilgili Whatsapp sorunu, Instagram sorunu, BlackBerry Google Play kurma gibi yapılan aramalarda ilk sırada çıkmamın nedeni de yine yılların BlackBerry kullanıcısı olmamdan ve sürekli takip edip gelişmeleri ve sorun çözümlerini paylaşmamdan kaynaklanıyor… Evet bu paragrafı çok uzattım, farkındayım. 🙂

O halde konuya geçelim,

BlackBerry ilk olarak kendi işletim sistemi olan BlackBerry OS ile 1999-2013 yılları arasında devamlılığını sürdürdü. Daha sonra ise 30 Ocak 2013 tarihi itibariyle BlackBerry 10 (BB10) işletim sistemi yeni nesi BlackBerry modelleri için piyasaya sürdü. Bu işletim sistemi Passport, Q10, Q5, Z10, Z30 gibi cihazlar kullandı. BlackBerry 10 işletim sistemi Nisan 2018’e kadar geliştirilmeye devam etti ve en son 10.3.3 sürümüyle final yaptı… Evet o muhteşem işletim sistemi BB10 mazide kaldı.

BlackBerry Android’e geçti

BlackBerry kendi işletim sistemini tamamen bıraktıktan sonra Priv isimli bir model geliştirerek Android işletim sistemiyle piyasaya yeniden giriş yaptı. Günümüzde ise halen Android işletim sistemli modellerini piyasaya sürmeye devam ediyor.

BlackBerry KEY2 128 GB uçuk fiyat

Bu yazıyı paylaşmamın asıl nedeni ise KEY2 128 GB modelinin neredeyse 7 bin TL gibi bir fiyata sahip olması.

Bu kadar para ödemeye değer mi? Hayır, kesinlikle değmez.

Sıkı bir BlackBerry kullanıcısı olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki bu fiyat kesinlikle çok uçuk! Hele ki Android işletim sistemli bir BlackBerry için çok çok fazla. Eğer bugün Passport halen üretiliyor olsaydı kendi işletim sistemi olan BB10 ile bu fiyatı rahatlıkla edebilirdi.

Bazı kişiler ve kurumlar ise BlackBerry’nin hedef kitlesinin farklı olduğunu ve bunun için de fiyatının yüksek olduğunu savunuyor. Bu kişilerde haksız değil, BlackBerry daha önce de bunu vurgulamıştı.

Eğer siz normal bir akıllı telefonum olsun şeklinde yaklaşımıyla BlackBerry KEY serisinden birini almayı düşünüyorsanız bir kez daha düşünmenizi öneririm. BlackBerry her ne kadar Android işletim sistemine geçmiş olsa, en güncel versiyonunu kullanıyor olsa da diğer akıllı telefonlardan bazı teknolojileri daha geride. Örneğin kamera gibi… 6 bin liralık bir telefon alıyorsunuz ama BlackBerry KEY size düşük bir kamera sunuyor. Farklı bir markanın bu değerdeki telefonunu almış olsanız eminim ki 2 kat daha fazla bir kamera kalitesi elde edebilirsiniz. Bu durum normal akıllı telefon kullanmak için alan genel kullanıcıları etkileyebilir.

Tabii ki BlackBerry KEY güvenlik ve kullanım kolaylığı ve de donanı olarak diğer tüm Android telefonlardan üstündür. BlackBerry Android’e bambaşka bir bakış açısı getirmeyi başarmıştır.

Özetle; Android bandında üst düzey güvenlikte bir telefona ihtiyacınız yok, farklı bir tasarımda aramıyorsanız, klavyeli telefonda olmazsa olmanız değilse bu fiyata almanızı önerilecek gibi değil…

3.7/5 - (4 votes)

Bir Yorum Ekle