Blackberry

BlackBerry Andorid WhatsApp WhatsFixer Medya Gönderme Sorunu

BlackBerry 10 cihazlarda artık WhatsApp kullanmak zor ve yorucu gibi geliyor olabilir. Haksız da sayılmazsınız…

WhatsApp Android‘i kurduktan sonra resim, video, ses vs gibi dosyaları gönderememe sorununu çözmek için WhatsFixer isimli bir ek uygulama kullanılmaya başlanmıştı. WhatsFixer uygulama ve telefondaki dosya dizinlerinde bir senkronizasyon yaparak medya dosyalarının karşıya gitmesine yardımcı oluyordu.

Son zamanlarda ise “WhatsFixer kurdum ama işe yaramadı” gibi yorumlar gelmeye başladı. Bu uygulama başarılı bir şekilde geçen haftalara kadar çalışıyordu. Uygulamayı sadece kurmak yeterli olmuyor, sola veya sağa kaydırarak diğer sayfalarına geçip bazı özellikleri aktif etmeniz gerekiyor. Yaptığınız işlem sonrası uygulama aktif olup olmadığını size bildirecektir.

Bu yazıyı yazmamın nedeni aslında WhatsFixer uygulamasının nasıl kullanılacağı veya hatlarının nasıl giderileceği değil. Şu an WhatsFixer olmadan WhatsApp kullanıyorum ve başarılı bir şekilde medya dosyaları alıp gönderebiliyorum.

Cihazım Passport ve sürümü 10.3.3+, daha önce ben de WhatsFixer kurmuştum. Daha sonra farklı bir nedenden dolayı cihazım da temizleme yapma gereği duydum. Temizlik sırasında BlakBerry’nin orjinal WhatsApp’ını da sildim. Uygulamaları yeniden yüklemeye başladığımda bu kez orjinal WhatsApp’ı kurmadım. Direkt Android versiyonunu kurdum.

 1. Öncelikle “BlackBerry Google Play Store Kurulumu” başlıklı yazımda anlattığım Google Play Hizmetlerini kurdum.
 2. Android mağazasına girerek WhatsApp’ı kurdum.
 3. Telefon numarası ile aktif etme sırasında “YEDEKLER ALINIYOR” şeklinde bir uyarı çıktı ve orada takılı kaldı ilerlemedi. Bu sorunu ise şuradaki “BlackBerry 10 İçin Android WhatsApp Yedekler Alınıyor Sorunu” başlıklı yazımdaki yöntem ile çözdüm.
 4. Böylece hiç WhatsApp hesabım yokmuş gibi kurduğum uygulama üzerinden WhatsApp hesabı açtım yeniden. Yukarıdaki yöntemle önceki WhatsApp hesabımı sildiğim için yedekler alınıyor uyarısı da çıkmadı.
 5. WhatsApp’ı direkt kullanmaya başladım. WhatsFixer kuracaktım ki bir de baktım medya dosyalarını da gönderiyor. Bu yüzden hiç dokunmadım ve WhatsFixer’i kurmadım.

Şu an cihazımda WhatsFixer uygulaması yok; sesli arama, görüntülü arama ve gider medya dosyalarının gönderimi alımını rahatlıkla yapabiliyorum. Cihaz sürümüm 10.3.3+ Passport.

Not: Uygulamaları kurmadan önce telefonunuza hafıza kartı da takmayı unutmayın. WhatsApp ihtiyaç duyabilir.

4.6/5 - (7 votes)

Yorum

 • Slm 2019 güncel tarihte dediğiniz yöntemle WhatsApp foto alıp verme de başarı var mi ve Facebook Messenger letgo gibi uygulamalarda sorunsuz mu teşekkür ederim

 • kardeş olmuyor yaakomple sildim gogul playı yüklüyorum fikseridosya açılamıyor diyor bbm mağzayada girmiyor watsapı kopple silip öyle yüklim dedim gene olmıyor dokümentte watsap dosyası var silemiyorm ondan olabilirmi acaba izin yok diyor ben yükledim fikseri daha önce silmiştim ana ekranda kısayolu gelmişti ama şimdi olmuyor acil ayrdım

 • 2017 yılı içerisinde farklı api’ler üzerinden Whatsapp çalışıyordu. Fakat 2018 yılı itibariyle Whatsapp çalışmıyor.
  bunun için ne yapabilirim? Cihazım Pasaport modeli… Bu arada güncelleme’de yapmadım. Yardımcı olabilir misiniz.

  • İlk olarak Whatsapp hesabınızı silin, daha sonra cihazınızda ki Whatsapp ile ilgili diğer yama uygulamaları varsa onları da kaldırın. Cihazınıza bir SD kart takarak yeniden başlattıktan sonra Whatsapp’ın Android versiyonunu kurun.

   Passport 10.3.3 cihazımdan bu şekilde sorunsuz olarak kullanıyorum Whatsapp’ı. Herhangi Whats Fixer gibi ek uygulamalar da kullanmıyorum. Gayet başarılı çalışıyor. (Ben Whatsapp’ı kurduğumda şu an ki sürüm değil daha düşük bir sürümdü, güncelleme almaya devam ettiğim için son sürümü kullanıyorum şu an.)

   • Slm 2019 güncel tarihte dediğiniz yöntemle WhatsApp foto alıp verme de başarı var mi ve Facebook Messenger letgo gibi uygulamalarda sorunsuz mu teşekkür ederim

    • Merhaba, bu yaziyi yaklasik 2 yil once yazmisim. O gundur herhangi bir ek uygulama kurmadan Whatsapp’i kullaniyorum rahatlikla. Whatsapp’in goruntulu gorusmesine kadar olan tum fonksiyonlari rahatlikla calisiyor. Fotograf, pdf ve diger belgeleri alip gondermede herhangi bir sorun yasamiyorum. Birkac gun oncede Whatsapp’in son guncellemesini aldim. Bu konuda her sey yolunda.

     Messenger ve Letgo kullanamazsiniz.

Bir Yorum Ekle