SEO

Arama Motorlarında Üst Sıraya Çıkmak İçin – Taranabilirlik Nedir?

Web sitenizin Google gibi Arama Motorları sonuçlarında yer alması için mükemmel olmasa da iyi bir SEO yapısına sahip olması gerekir.

Google’ın tarayıcısı web sitenizi bulduğunda onun bağlantılarını okuyacak ve içeriği dizine kaydedecektir.

Google Nasıl Çalışır? başlıklı yazıda da bahsedildiği gibi örümcek ve bot şeklinde adlandırılan araçlar ile bağlantılar izlene izlene Arama Motorlarının içeriğinize ulaşmasını ve onu listelemesini sağlar.

Taranabilirlik nedir?

Sürülebilirlik, Google’ın web sitenizi taraması için sunduğu olanaklarla ilgilidir. Tarayıcılar sitenizden engellenebilir. Bir tarayıcıyı web sitenizden engellemenin birkaç yolu vardır. Web siteniz veya web sitenizdeki bir sayfa engellendiyse, Google’ın tarayıcısına “buraya gelme” diyorsunuz demektir. Bu vakaların çoğunda siteniz veya ilgili sayfa arama sonuçlarında görünmezGoogle’ın web sitenizi taramasını (veya dizine eklemesini) engelleyebilecek birkaç şey var:

  • Robots.txt dosyası. Bu dosya sitenizin kök dizininde (sitenin kurulu olduğu hosting) bulunur ve içerisinde bir takım kodlar yer alır. Robots.txt sayesinde Arama Motorlarının hangi sayfanızı tarayıp taramayacağını belirleyebilirsiniz. Aman dikkat! Yanlış komut girmeniz sitenizin arama sonuçlarından tamamen kaldırılmasını sağlayabilir.

Yoast Marieke desteği ile…

Başlangıç düzeyindeki SEO makalelerini sırasıyla okumak için şu listeyi açabilirsiniz: SEO Başlangıç Düzeyi Makale Dizisi
4/5 - (1 vote)

Bir Yorum Ekle