Blog Dünyası

Blog Yazısı Nasıl Olmalı?

Arama motorlarına uygun blog yazısı nasıl olmalı?

Bir önceki yazı olan Bloğumu Daha Düzenli Hale Nasıl Getirebilirim? de anlatılanları uygulamak bloğumuzun daha fazla insana ulaşması için kesinlikle yeterli değil. Ama orada anlatılanları da bloğumuzda uygulamak fazlasıyla fayda sağlayacaktır bize.

Bazı bloglar vardır sadece Sosyal Medya sayfalarından çektiği ziyaretçilerle yetinir. Aslında bu blogların kullanım amacı çok daha kişiseldir, sadece kendi çevresindekilere yazılarını okutmak isteyen birçok blog sahibi var bu şekilde.

Ama bizim amacımız yukarıda yukarıda anlatıldığı gibi değil… Biz çok daha fazla insana ulaşmak istiyor. Google‘dan da ziyaretçi almak istiyoruz. Bu isteğimizin gerçekleştirmek için birkaç adım atmalıyız. Amatörce de olsa bu konuda hepimizin kendimize göre yapacak bir şeyi mutlaka var.

İşte Google’da yer edinmek için kolay bir şekilde uygulayabileceğiniz bazı yöntemler var. Biraz düzen, biraz ek araç biraz da dikkat sizin için yeterli olacaktır. En azından ezbere blog kullanan rakiplerinizden bir adım daha öne geçeceksiniz.

 1  Her şeyden önce bloğunuzu düzenli tutun. Bunun hakkında yazığım bir yazı var. Okumak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

 2  Başlıklarımız 60 karakteri geçmesin (özel durumlar hariç) anlaşılabilir olsun. Bir cümlede yazının içeriğini başlıkta özetlemiş olun. En azından ziyaretçi başlığa baktığında içeriği tahmin edebilsin. Amacımız Google’dan ziyaretçi çekmek ise başlıkları ziyaretçinin gözünden oluşturun. Ziyaretçi gibi düşünün.

Örneğin bir ziyaretçi Google’da çoğunlukla soru şeklinde arama yapar. Sizde yazınızı tamamladığınızda ziyaretçi gibi düşünün ve başlığınızı o şekilde planlamaya çalışın. Bununla ilgili birkaç örnek verelim, ziyaretçinin BlackBerry Play Store ile ilgili bir sorunu varsa Google’da şu şekilde arar onu: “BlackBerry Google Play Kurma” veya “BlackBerry Google Play Nasıl Kurulur” şeklinde arar.

 3  Eklediğiniz yazının içeriği mutlaka başlığınızla alakalı olsun. Yada başlık yazıyla alakalı olsun. 🙂 Ziyaretçi başlığınıza bakarak yazınıza gelir. Eğer yazının başlıkla alakası olmadığını görürse sitenizden ayrılır ve bu Google verileri için pek iyi olmaz. Hemen Çıkma Oranınız yükselir.  Kısacası başlığın hakkını içerikte vermeniz gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Hemen Çıkma Oranı nasıl düşürülür?

 4  Yazınızdaki önemli kelimeleri koyu yaparak vurgulayın ve bu kelimeleri aynı zamanda etiket olarak ekleyin. Ek olarak yazı içerisindeki bazı değerli kelimeleri ve vurgulayarak etiket olarak kullanabilirsiniz. Örneğin ben bu yazıdaki bazı Google kelimelerini daha belirgin yapmışım, Hemen Çıkma Oranı yazısını da belirgin yapmışım. Çünkü bunlar önemsediğim kelimeler bu yazıdaki.

 5  Yazıyı elinizden geldiğince uzun tutmaya çalışın. Google “bir yazı minimum 300 kelime olmalı, çünkü bir konu hakkında bilginiz varsa bunu karşıdaki kişiye minimum 300 kelimeyle anlatabilirsiniz” diyor. Bu 300 kelime bazı konular için gerçekten zaman zaman çok zor olabilir. Mümkünse yazılarınızı 200 kelimenin üzerinde tutmaya çalışın.

300 kelime olayı SEO için önemli olduğu kadar Google Adsense reklamları için de çok önemlidir. O yazınızdaki görünen reklamlar içerikteki kelimelerle eşleştirilerek ortaya çıkıyor. Örneğin yazınızın içerisinde Vestel anahtar kelimesi varsa Adsense o yazı içerisindeki reklam biriminde Vestel vb ürünleri gösterir. Bununla ilgili detaylı ve örnekli bir yazı yazmıştım. Aşağıdaki İlginizi çekebilir linkinden ulaşabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Blog Sitesinde Konuyla Alakasız Reklamların Çıkması?

Benzer konulara Google kategorisinden ulaşabilirsiniz.

 6  Bloğunuzda mutlaka SSL, güvenlik sertifikası olmalı. Google’ın bu konuda ne kadar ısrarcı olduğunu biliyor olmanız gerekir. Bilmiyorsanız araştırabilirsiniz. Bloğunuzda SSL varsa web adresiniz https:// şeklinde başlar. Burada “S” SSL’i ifade eder ve tüm tarayıcılar sitenizi güvenli olarak işaretler. Google sizi daha ön planda tutar, bunu ben değil Google’ın kendisi söylüyor.

Halen bir SSL’iniz yoksa en uygun fiyata “Web Siteniz İçin SSL (Güvenlik)” yazısına tıklayarak SSL edinebilirsiniz. Üstelik tüm ayarlamalar ve karmaşık link yapılarının yeniden yapılandırılması dahil!

 7  Bloğunuzda başlangıç düzeyinde bir SEO Eklentisi kullanın. Seo eklentisi size o an yazdığınız yazının Google’da nasıl görüneceğini önizleme olarak gösterir. O yazının Google’da nasıl görüneceğini belirleyebilirsiniz böylece.

Seo eklentisi kurulum hizmeti almak için buraya tıklayabilirsiniz.

 8  Bloğunuzun Hızlandırılmış Mobil Sayfası olması Google sonuçlarında üst sıralarda yer almanızı sağlayacaktır. Kısa ismi AMP olan bu sistem Google desteği ile geliştirilmiştir. Normal mobil tasarımınızın yeniden yeniden AMP versiyona uyarlanmasıyla oluşur.

 • Bloğunuzda AMP olup olmadığını öğrenmek için Google AMP Test sayfasına giriniz.
 • Açılan kutucuğa bloğunuzdaki konulardan birinin linkini yapıştırarak sonuna /amp yazıp enter tuşuna basın.
  Örneğin benim yazılarımdan birinin normal linki şu: https://ohantekten.com/blogumu-daha-duzenli-hale-nasil-getirebilirim.html bunun AMP desteğinin olup olmadığını anlamam için sonuna /amp ekleyip şu şekilde kutucuğa ekliyorum: https://ohantekten.com/blogumu-daha-duzenli-hale-nasil-getirebilirim.html/amp
 • Testi Çalıştır butonuna tıkladığınız zaman Google AMP desteğinizin olup olmadığını kontrol ederek sonucu gösterecektir.

Bloğunuza AMP desteği ekletmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Yorum

 • Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Bir sorum olacak. Benimde bir bloğum var blogspot kullanıyorum. Yazı başlıklarını soru şeklinde yazarsak google da daha çok şansımız olacağı söyleniyor ama diğer tüm büyük bloglarda aynısını tekniği kullanıyor. O zaman bu yöntemin bir avantajı kalmıyor doğru mu? Şahsen bu şekilde düşünüyorum.

  • Merhaba, olaya sizin dediğiniz yönden bakarsak evet haklısınız. Diğer güçlü bloglarda yazı başlığını burada anlattığım gibi soru şeklinde atarsa, daha gerideki bir blog da yine aynı yazı başlığını soru şeklinde atarsa o zaman ikinci kişinin pek bir avantajı kalmıyor. Aynı başlığı atan en güçlü blog ilk sıralarda olacaktır.

   Eğer durum bu şekildeyse size de alternatif başlıkları deneyeceksiniz. Örneğin “Adana’da gezilecek yerler neresi?” yazmak yerine “Adana’da nereleri gezebilirim?” şeklinde bir başlık atın. Baş edemeyeceğiniz rakip blog ile aynı başlığı atmaktan daha iyidir bu. Nasıl olsa herkes Google’a aynı soru şeklini kullanarak arama yapacak değil. Mutlaka sizin soru şeklinizde de arama yapanlar olacaktır. Bu diğer duruma göre en azından bir avantajdır.

Bir Yorum Ekle