Oto Haber

Araç Klimasında Çıkabilecek Sorunlar ve Çalışma Mantığı

Bu makaleyi yazma nedenim aslında şu an klimamın iyi soğutmaması 🙂 Bu hafta aşağıdaki nedenleri tek tek araç üzerinde inceleyerek sonuca ulaşmaya çalışacağım, umarım polen filtresiyle kurtulurum 😀

Klimanın çalışma mantığı

Araç kliması genel olarak şu mantıkla çalışır:

  • Klima düğmesine bastığımız an Klima Kompresörü çalışır ve gazı Klima Radyatörüne gönderir,
  • radyatörde sıvıya dönüşen gaz Dinlendirici Kabına gönderilir,
  • dinlendirilen sıvı Basınç Valfine gider,
  • daha sonra basınç valfi yüksek bir basınç ile Kokpit Radyatörüne gönderir ve aracın içi soğumaya başlar…

Klima aracı gerektiği kadar soğutmuyorsa,

 1-)  O zaman Polen Filtresinden kontrole başlayalım. En ucuz filtrelerden biridir, 20 liradan başlar fiyatı. Klima açısından önemi ise çok büyüktür. Yıpranmış, toz kaplamış bir polen filtresi varsa aracın içerisine soğuk hava yarı yarıya düşük gelecektir. Yukarıda bahsedilen basıncın işe yaraması tamamen polen filtresinin durumuna kalmıştır. Bu yüzden polen filtresini özellikle yazın değiştirmekte fayda var.

Eğer tozlu yerlerde araç kullanıyorsanız yaz boyunca iki kez değiştirmeniz daha sağlıklı olur. Genellikle servise gitmeden, internetten alıp kendiniz bile değiştirebilirsiniz.

 2-)  Klima Gazı’nın bitmesi. Klimanın gazı bitmişse soğuma işlemi gerçekleşmeyecektir. Klima gazı özel bir cihaz ile yağlama işlemi de yapılarak doldurulur.

 3-)  Klima hortumunda hasar oluşması. Yine soğutma işleminin gerçekleşmemesi için bir nedendir. Klima hortumu patlamışta olabilir. Basınç, darbe vs patlamasına neden olabilir…

 4-)  Klimanın radyatörü veya araç içerisindeki klimanın final yapmasını sağlayan evaporatör bozulmuş olabilir.

Yukarıdakiler soğuma işleminin gerçekleşmemesi için en sık karşılaşılan başlıca nedenlerdendir. 

Klimanın tam olarak çalışıp çalışmadığından emin değilseniz, aracınız ve klimanız çalışır vaziyette kaputu açın ve klima hortumuna dokunun, hortum soğuk ise klima çalışıyordur. Hortumun soğukluk derecesine göre içerinin ne derece soğuması gerektiğini de az çok anlamış olursunuz.

Klimanın daha sağlıklı çalışması için araca ilk bindiğinizde camları açarak birkaç dakika hava değişimi oluşmasını sağlayın. Aynı zamanda aracınızda bulunan sirkülasyon butonuna basarak hava dolaşımının gerçekleşmesini sağlayın, içerisinin daha sağlıklı soğuduğunu hissedeceksiniz.

Bu arada otomobillerde klima yazın kullanılır, kışın değil 🙂 Araç kliması sadece soğutmak için kullanılır, kışın açtığınız kalorifer sıcaklığıdır. Yinede kışın arada bir klimayı açmanız yukarıda gösterilen şemadaki tüm sistem için sağlıklı olacaktır. Örneğin ayda bir 5 dk çalıştırmanız önerilir.

Çözüldü: Sorun, klima hortumundaki delikten gaz sızıntısı. Oksijen ile kaynattırdım bedavaya 🙂 Orijinali 400 – 500 lira civarı. (Normal bir hortum değil bu arada, metalimsi fakat değerli bir metal.)

Bir Yorum Ekle