Web

Anti AdBlock kullanmak AdSense reklam gelirini düşürür mü?

+ İnternette sörf yapan amca diyor ki: “kardeşim ben sörf yaparken reklam meklam görmek istemiyorum, AdBlock kullanacağım!”

– Site sahibi de: “reklam görmek istemiyor ve tarayıcında AdBlock kullanıyorsan ben de seni sitemde görmek istemiyorum” diyor.

Böylece o amca internet tarayıcısına bir reklam engelleyici eklenti kuruyor ve reklamlardan kurtuluyor. Site sahibi de bu amcaya karşılık olarak sitesine Anti AdBlock, yani reklam engelleyicisini engelleyen bir özellik ekliyor. Bunun sonucunda da, o inat amca söz konusu siteye girdiği zaman karşısına bir uyarı çıkıyor ve “reklam engelleyicisini kaldırmadan bu siteyi ziyaret edemezsiniz” diyor. Tabii bu uyarıdan sonra amca çıldırıyor ve küfürler eşliğinde siteden hızlı bir şekilde ayrılıyor!

Tüm bunlardan sonra neler olmuş olabilir?

  1. Sitemize gelen amca içeriği göremediği için hızlı bir şekilde sitemizi terk etmiştir! (Bu bizim raporlarımıza “Hemen Çıkma Oranı” olarak yansır. Yani bir bakıma olumsuz durum sitemiz için.)
  2. Anti AdBlock olmasa ve o amcamız sitemize girebilseydi, reklamlardan herhangi bir gelir elde edemeyecektik. Buna karşılık olarak kârımız sitede o kişiyi daha fazla süreyle tutmuş olmak olacaktı. (Seçim sizin.)

Konuya dönecek ve özetleyecek olursam, Anti AdBlock kullamak bana göre AdSense gelirini önemli bir ölçüde düşürmez. Fakat sitenizdeki Hemen Çıkma Oranını artırabilir. Yani sitenizde geçirilen zaman süresi düşmüş olur.

Trafiği fena sayılmayan ve günlük ziyaretçi sayısı hemen hemen aynı olan, günde ortalama 15 lira kazanan, bu ücreti geçmeyen sitelerimden birine Anti AdBlock özelliğini dahil ettim. Dün yine kazanç ve ziyaretçi oranlarını kontrol ettiğimde ziyaretçi sayısının yine aynı olduğunu, kazancın ise önceki günlere göre 3,80 TL arttığını gördüm. Bu sitenin eski raporlarına baktığımda siteye girenlerin %10’unun AdBlock kullandığını görüyordum.

Yaptığım bu işlem her ne kadar sitenin hemen çıkma oranını yükseltecek olsa da sonuçtan memnun kaldım. Reklam engelleyicisi kullanana siteye giriş izni vermiyorum.

4.8/5 - (6 votes)

Yorum

  • Merhaba Orhan Abi. Benim Web Sitem Mobil Uyumlu. Fakat Mobil Uyumlu Görünümünü Hiç Sevmiyorum. Masaüstü Görünümlü Eklenti Gerekli Bana. Bildiğin Öyle Eklenti varmı. Kısacası İnternet Sitem Telefondanda Açılsa Otomatik masaüstü olarak görüntülensin

Bir Yorum Ekle