Mobil Dünya

Akıllı telefon alırken dikkat edilmesi gereken

Hangi telefonlardan WhatsApp desteği çekilecek

İlk kez akıllı telefona geçmek üzereyseniz veya akıllı telefonunuzu değiştirecekseniz artık dikkat etmeniz gereken bir şey var.

Daha önce akıllı telefon alırken, telefonun şarjının ne kadar gittiği, kamera, ekran çözünürlüğü ve hafıza gibi özelliklerine dikkat edilirdi.

Günümüzde ise yukarıdaki saydığım bilinen özelliklerden önce telefonun işletim sisteminin maksimum yükseltilebilir sürümüne ve telefonun hangi tarihte çıktığına bakmamız gerekiyor.

Çünkü akıllı bir telefon alınıyorsa muhtemelen WhatsApp olmazsa olmazlardan olacaktır. Belki bir çok kişi benim uygulamalarla işim olmaz diyebilir fakat WhatsApp öyle bir konuma geldi ki, telefon görüşmeleri dahi WhatsApp üzerinden ücretsiz olarak yapılmaya başladı.

Yani WhatsApp uygulaması sadece gençler için değil, 7’den 70’e tüm telefon kullanıcıları için bir araç haline dönüştü. Çevrenizdeki anne, baba hatta bazılarınızın dedesinde bile WhatsApp olduğunu biliyorsunuz. 🙂

Bu yüzden yeni bir akıllı telefon alırken yukarıda bahsettiğim iki durumu da dikkate almak gerekecek. Çünkü WhatsApp artık her akıllı telefondan çalışmıyor. Örneğin bazı telefonlar için diyor ki; “bu cihazın işletim sistemi sürümü eski” dolayısıyla elinizde ki de işletim sistemi sürümü yükseltilemeyen bir cihaz ise, yani zaten maksimum sürüme olaşmış ve artık yeni OS sürümünü alamayacaksa WhatsApp o cihazda kullanılamıyor.

WhatsApp gerçek zamanlı bir iletişim uygulaması olduğu için diğer uygulamalar gibi eski versiyonlarını kullanma şansınız yok. Örneğin, Instagram’ın geçen yıl ki uygulamasını cihazınızda kullanabilirsiniz, Instagram onun üzerine 10 – 15 güncelleme alsa dahi.

Ama WhatsApp’da artık öyle bir durum söz konusu değil. Yeni bir sürüm geldiği zaman telefonunuzdaki eski WhatsApp’ı yenisiyle güncellemeniz gerekir (kapsamlı/yenilikli güncelleme ise gelen.) Güncellemediğiniz zaman WhatsApp’ı açtığınızda “bu sürüm şu tarihte sona ermiştir, lütfen güncelleyin” uyarı mesajını görürsünüz.

Şu an hangi telefonların WhatsApp tarafından desteklendiğini görmek için buradaki yazımı okuyabilir veya WhatsApp’ın blog sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

4/5 - (2 votes)

Bir Yorum Ekle