Google

Adsense Otomatik Reklamlar Faydalı mı? Zararlı mı?

Başlık biraz tuhaf gelebilir… Haklısınız.

Daha üç önce “Google Adsense Otomatik Reklamları Kullanmaya Başlayın” başlıklı bir yazı yazmış ve Otomatik Reklamları kullanmanızı önermiştim. Geliriniz artsın diye…

Şimdi de aklıma şu takıldı.

Google aynı zamanda diyor ki “EG Görüntülenebilir oranı ne kadar artarsa sitenizdeki reklamların kalitesi de o kadar artar.” Bu oranın artması içinde sayfadaki tüm reklamların kullanıcı tarafından görünmesi gerekiyor. Yani bir ziyaretçi sayfaya girdiği zaman gördüğü reklamlar bu oranı artırıyor.

Fakat Otomatik Reklamlar açık olursa o zaman ziyaretçi sayfaya girdiği zaman tüm reklamları göremiyor. Çünkü otomatik reklamlar sayfanın çeşitli yerlerine birden fazla reklam ekliyor. Örneğin sayfada yorum varsa yorumların arasına bile reklam ekliyor. Ziyaretçinin hiç gitmeyeceği yer olan footer kısmını da reklam ekliyor…

Özetle kontrolsüz bir şekilde sayfanın her yerinde reklam oluyor. Kontrol demem ziyaretçiyi rahatsız eden reklam manasında değil. Sadece sayıyı bilemeyeceğimiz ölçüde reklam ekliyor. Bu da doğal olarak ziyaretçinin tüm reklamları görmemesini sağlıyor ve EG Görüntülenebilirlik oranı düşüyor hesabımızın.

EG Görüntülenebilirlik oranı yüksek olduğu zaman sayfanızda daha kaliteli reklamlar döndürülecektir diyen Google ile bir anlaşmazlık yaşıyorum bu durumda. Çünkü ben otomatik reklamları kullanmayıp yerel reklam alanlarımı kullandığım zaman en azından sayfamda 3 adet reklam var diyebiliyorum ve bunların hepsinin ziyaretçi tarafından görülebildiğinden emin oluyorum. Bu durum aynı zamanda EG Görüntülenebilirlik oranımı da yükseltiyor. Ama otomatik reklamlar EG Görüntülenebilirlik oranımı düşüyoruz.

Çok mu karışık anlattım 🙂

Şimdi ne yapmayı düşünüyorum?

Adsense hesabıma girip Otomatik Reklam alanlarından bazılarını pasif duruma getirmeyi düşünüyorum. Örneğin Viynet’i açık bırakmak ve diğerlerinden bazılarını kapatmak istiyorum. Yazı içinde vs kendi yerel reklam birimlerimi kullanmayı deneyeceğim.

Aşağıdaki reklam birimlerimden bazlarını devre dışı bıraktım. Bunlar Otomatik Reklamların ayar sayfası. İstediğiniz türden reklamları açıp kapatabilmeniz mümkün.

4.3/5 - (6 votes)

Yorum

  • Bende otomatik reklamlar ekledi çalışıyor ama ekranı kaplayan ve tıklanınca kapatılan reklam bende görünmüyor. Onun dışında çok güzel. Her yerde reklam çıkıyor kendiliğinden.

    • Ekranı kaplayan dediğiniz sayfadan sayfaya geçerken çıkan Pop-Up reklam sanırım. Otomatik reklamınız çalışıyorsa pop-up reklamınızda çalışıyor demektir, merak etmeyin. Bu reklam her zaman görünmez. Google reklamın ne zaman görüneceğini kendisinin belirlediğini söylüyor.

Bir Yorum Ekle