Google

Adsense Onayı Alabilmek İçin Web Sitemiz Nasıl Olmalı?

Kurumsal web siteleri değil de blog açıyorsanız mutlaka reklamlar alarak gelir elde etmek isteyeceksinizdir. Bunun içinde ilk durağınız Google Adsense olacaktır.

Google Adsense web sitenizde kişiye özel reklamlar göstererek onlara tıklanması durumunda size her tık için ödeme yapar. Adsense’ın ne olduğunu bildiğinizi düşündüğüm için tanıtımı yapmayacağım.

Adsense onayı nasıl alınır?

Eskiden Adsense onayı almak daha kolaydı. Web sitenizi gönderiyordunuz ve kısa bir süre içerisinde Adsense hesabınız onaylanıyordu. Artık o şekilde olmuyor gibi.

Google, Adsense’a başvuru yaptığınız sitenizi çok fazla incileme altına alıyor ve onay şansınız biraz daha az oluyor eskiye göre.

Adsense’dan onay almak için nelere dikkat etmek gerekiyor?

Son iki haftada Adsense, blog sitesini kurduğum müşterilerimden ikisinin başvurusunu da kabul etmedi.

Kabul edilmeme gerekçeleri ise; bloglarının yetersiz içeriğe sahip olması ve ziyaretçilere işe yarar bilgi vermiyor olmasıymış. Gönderilen açıklamada bu şekilde ibareler bulunuyordu.

Google artık bloğunuzda bulunan yazılarınızı inceliyor ve ziyaretçiler için bilgilendirici bir şey mi değil mi incelemesini yaparak kararını veriyor.

Google bloğumdaki tüm yazıları tek tek inceliyor mu? Nereden anlıyor ziyaretçiye gerekli bilgi verip vermediğimi? diye soracak olursanız, tabii ki böyle bir inceleme değil yaptığı. Organik ziyaretçi raporlarıyla buna karar veriyor.

Yani şöyle düşünüyor, bu bloğda bulunan yazıların %70 den fazlası arama motorlarında aranmamış ve ziyaretçi çekmemiş. Demek ki bu blogdaki içerikler ziyaretçiler için bir şey ifade etmiyor diyor. Belki de bloğunuzu daha yeni açtığınız için ziyaretçi gelmiyordur. Çünkü yeni açılan bloglardaki yazılar hemen Google tarafından indexlenmez. (O zaman bloğumuzu açar açmaz Adsense başvurusu yapmamamız ve belli bir süreyi doldurmamız yararımıza olacaktır.)

Ek olarak ret raporlarından birinde gözüme bir şey daha çarpmıştı. Google fazla resim barındıran web sitelerini fazla sevmediğini belirtmiş ve ne kadar çok metin bulunursa o kadar iyi olur diyede ekleme yapmış.

Örneğin benim bloglarımdan biri olan renklim.com Google’ın sevmediği yapılardaymış. Çünkü bu blogda hangi konuyu açarsanız açın hep resim olduğunu göreceksiniz. Neredeyse başlık dışında hiç yazı yok.

Bunların dışında Adsense onayını etkileyen diğer durumlarda vardır. Örneğin; blog tasarımınızın iyi olmaması, reklam alanlarının plansız olması, alt yapının güncel olmaması vb durumlarda Adsense başvurunuzu etkilemektedir. Ama Allah’tan benim müşterilerimin şimdiye kadar bu nedenlerden geri dönmüşlüğü olmamıştır. 🙂 Onay alamayanların tamamı yetersiz içerikten kaynaklanmaktadır. Yetersiz içerik ise, bloğa eklediğiniz yazıların azlığı veya içeriklerinin eksik bilgiler aktarıyor olması veya kopya içerikler olmasıdır.

Adsense’a başvuru yapmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

  • Web siteniz açıldıktan sonra belli bir süre geçmesini bekleyin. Örneğin bir iki ay.
  • Bu süre içerisinde bloğunuza belli aralıklar ve düzenli olarak içerik ekleyin. (Üç beş adet içerikle sakın başvuru yapmayı denemeyin.)
  • Blog tasarımınız Google reklamlarıyla uyumlu olsun.
  • Blog tasarımınızın genel görünümü ve kullanımı kolay olsun. Google kullanıcı odaklı ve iyi bir navigasyona sahip blogları sever.
  • Bloğunuzda iletişim bilgileriniz bulunsun. (Bunu Google’ın kendisi de söylüyor.)
  • Yasal olmayan içeriklere bloğunuzda yer vermeyin. Bunlar her türlü yazılı veya görüntülü içerik olabilir. Bunlardan birinin olması Google tarafından anında ret almanıza neden olacaktır.
4.7/5 - (3 votes)

Yorum

    • Merhaba, yorumun bir kısmını anlamadım ama dediğiniz gibi çok aşırıya kaçılmış orantısız renkler Adsense tarafından kabul edilmeyebilir. Eğer bu renkler kullanıcının içeriği görmesini ve okumasını zorlarayacak derecedeyse.

Bir Yorum Ekle