Web

AdBlock Plus gibi reklam engelleyiciler bilgisayarı yavaşlatır mı?

Mozilla ve Chrome gibi internet tarayıcılarına kurulan reklam engelleyici eklentiler bizleri o can sıkıcı reklamlardan kelimenin tam anlamıyla kurtarıyor. Tabii bu sırada o web sitesinden ihtiyacımız olan bilgiyi alıyoruz ama içerik sahibine de aldığımız bilgi karşılığında küçük bir kazanç sağlamasını engellemiş oluyoruz. 🙂

Göreceğiniz gibi benim bloğumda da reklamlar var ve ben buna rağmen bu yazıda reklam engelleyici eklentileri kötüleyecek değilim. Hatta bazı gazeteler AdBlock gibi reklam engelleyicileri kullanmanın riskli olduğunu yazmıştı zamanında. Çünkü haber siteleri AdBlock yüzünden oldukça büyük kazançlardan oluyorlar.

Konuya dönmem gerekirse, AdBlock veya AdBlock Plus eklentilerinin bilgisayarınızı yavaşlattığı doğrudur. Eklentinin kurulu olduğu tarayıcının çok fazla kaynak tüketmesine, fazladan bellek kullanmasına ve sürekli ekstradan işlem yapmasına neden olur.

AdBlock un çalışma mantığının temeli, bir web sayfasını açarken onu hızlı bir şekilde bilinen reklam kodlarına karşı taramaktır. Bu da bilgisayarınızın yorulması anlamına gelmektedir. Bu durumu tıpkı anlık çalışan bir antivirüs programı gibi düşünebilirsiniz. Bir web sitesine girdiğinizde bazı antivirüs programları tarama sırasında nasıl bilgisayarınızı kasıyor, CPU oranınızı yükseltiyorsa AdBlock vb eklentilerde aynı şekilde çalışır.

Daha önce bende AdBlock kullanıyordum. Uzun bir süre kullandıktan sonra AdBlock Plus kullanmaya başladım. Bu arada bunların ikisi de farklıdır, isimlerinin aynı olduğuna bakmayın. AdBlock Plus’ı da iki üç gün kullandıktan sonra memnun kalmayarak tekrar AdBlock ‘a geçtim. Bu kez tarayıcının sayfaları geç açtığını fark ettiğim için AdBlock ‘u kaldırarak uBlock Origin reklam engelleyici eklentisini kurdum. En azıdan diğer iki eklentiye göre bilgisayarı fazla yormuyor. Onlara oranla bir tık daha hafif geldi.

Eğer sizlerde AdBlock’un bilgisayarınıza verdiği yavaşlıktan şikayetçiyseniz uBlock eklentisini deneyebilirsiniz.

4.7/5 - (3 votes)

Bir Yorum Ekle