Oto Haber

60 bin TL’ye Benzinli Seat Ibiza almak yada almamak

60 – 70 bin lira arası bir bütçe ayırdınız ve benzinli bir Seat Ibiza almaya karar verdiniz… Bizim Teğmen karar vermiş, evet pek düşünmemiş olabilir 🙂

İstenilen araç şehir içinde 100 km de 7 lt benzin tüketimi yapıyor. Tabii ki çok sakin kullandığınızı varsayarsak. Yılda yapılmak istenilen ortalama yol 20 bin km civarı. Sonuç olarak bu araç Teğmeni fazlasıyla üzecek. Diğer bir konu ise bu üzüntüyü perdeleyecek bir özelliği de bulunmuyor aracın.

Günümüzde 86 bin lira gibi iyi bir parayı verip Seat Ibiza gibi bir araç alanları görmek bana garip geliyor. “Gibi” derken aracı kötülemiyorum. Seat gerçekten güzel ve iyi bir araç ama o kadar parayı hak edecek ve o kadar konfor sunabilecek bir araç değil.

Daha az düşük modellerinin daha az yaktığı bir araç olan Seat Ibiza için 45 bin barajını aşmamak mantıklı bir karar olabilir.

86 bin TL vererek sıradan görünümlü, sıradan bir konfora sahip ve en önemlisi benzinli bir araç alınana kadar, 80 bin TL’ye Mercedes A 180 CDI Dizel veya C 220 CDI Avantgarde Dizel gibi muhteşem arabalarda rahatlıkla alınabilir. Üstelik A 180 şehir içi 100km de sadece 4,7 lt motorin tüketiyor.

Tabii ki Mercedes-Benz ile Seat Ibiza’yı kıyaslamak mümkün değil. Ama gördüğünüz gibi Seat’ın benzinli sıradan bir aracının yerine A 180 veya C 220 gibi bir Mercedes alınabiliyor.

85 bin liraya 2016 model bir Seat aldınız: Konforsuz bir araca sahipsiniz, çok fazla para ödediniz, sıradan bir görünüme sahip, fazla yakıt harcıyor, benzinli, kalabalıkta fark edilir bir araç değil (35 bin liraya aynı görünümde çok fazla araç var.)

80 bin liraya 2012 model bir Mercedes A 180 aldınız: Konforlu bir araca sahipsiniz, ödediğiniz parayı hak eder, Mercedes tasarım çizgileriyle kendisini fark ettirir, az yakıt tüketir, dizel, full paket ve eksiksiz donanım sunar…

Seçim senin Teğmen 😉

Mercedes Benz A 180

Seat Ibiza

Leave a Comment