Oto Haber

25 – 30 Bin TL Arası Alınabilecek Otomobiller

Yazının en sonunda bulunan videoyu mutlaka izlemeye çalışın 🙂

Arada bir forumlarda ve oto bloglarında 25 bin tl ye alınabilecek otomobiller, 30 bin tl ye alınabilecek otomobiller diye içerikler girip listeler yapsak da bir süre sonra 30 bin liralık otomobil 35 bin tl olabiliyor ve içerikler güncelliğini kaybediyor. Ağustos 2019 tarihi ile şu anki piyasaya göre hazırlanmış olan yeni liste aşağıdaki gibidir. Bu makalede kullanılan C1 haricindeki otomobil fotoğrafları makalenin fiyat, model yılı ve km olarak belirtmelerine uygun olarak seçilmiştir. Yani aşağıdaki modellerde 25-30 bin liralık şu anki kasalara ait güncel araç fotoğrafları kullanılmıştır. Aralarında birkaç tane istisna olabilir…

25 bin ile 30 bin TL arası alınabilecek 16 otomobili listelemeden önce Dizel-Benzin-LPG, 200 bin km altı, 2005 model ve üzeri olduğunu da belirteyim. Yani kullanılabilecek durumda olan araçlardan bahsedeceğim, yoksa 30 bin liraya kullanılacak hali kalmamış bir Leon’da bulmanız mümkün. Buradaki amaç halen kullanılabilecek olan otomobilleri listelemek.

Bu fiyat aralığında en geniş model yelpazesine sahip markaların başında Fiat, Renault, Peugeot, Hyundai, Chevrolet, Skoda ve Ford gelir. Sıraladığım markalar bu fiyatlarda en fazla ikinci el otomobil bulma olanağı sağlıyor.

1- Fiat Albea

Fiat ülkemizde en çok tercih edilen markaların başında gelir. Az yakar, parçası ucuz ve kolay bulunur. Bir İtalyan markasıdır.

Fiat Albea‘nın 1.4 Fire Active 2006 modelini 26 ile 30 bin arasındaki fiyatlarla almak mümkün. Yukarıda Fiat ile ilgili verdiğim genel bilgiler Albea içinde geçerlidir. Az yakar (lpg, benzinlisi fazla yakar), parçası ucuz ve yaygın, bagajı oldukça yeterli ve kötü yollar için ideal, sizi üzmeyecek bir yüksekliğe sahip ve rahatlıkla tüm yollarda kullanabilirsiniz. Bu artıların yanı sıra güvenlik, iç kalite ve yol tutuşu konularında da eksilere sahiptir.

  • Güvenlik için 120 km hızı geçilmemesi tavsiye edilir. Her ne kadar 170’lere kadar çıkabilse de 160’dan sonra şiddetli bir direksiyon ve araç titremesiyle karşılaşırsınız, kontrolü güç olabilir bu hızlarda.

Daha çok 40-45 yaş üzeri kişilerde görmeniz mümkün olan bir otomobildir. Gençlerin tercih ettiği bugüne kadar pek denk gelmedi.

2- Fiat Linea

Model aralığına göre Linea Albea’nın biraz daha yakışıklı ya da kendini daha genç gösteren bir halidir diyebilirim. 2007 model bir Linea 30 bin liraya alınabilir.

Tasarım olarak diğer araçlardan biraz farklıdır. Bazı kullanıcılar tarafından uzun ve ince bir forma sahip olması halen kabul edilememiş görüyor. Geniş bir araç olmadığını da hatırlatayım. Sınıfına göre, fiyatına göre değerlendirdiğimizde birçok modelden iyi diyebiliriz.

3- Fiat Palio

1.2, 1.3 Multijet ve 1.4 Fire gibi versiyonları çok yaygın olan bir modeldir. Dizel ve 2010 modellerini dahi 30 bin liraya kadar bulabileceğini bir otomobildir. Fiyatı çok daha aşağılara kadar düşürmeniz mümkün…

4- Fiat Punto

30 bin liraya alınabilecek yaygın otomobillerden biride Punto’dur. Donanım, konfor ve yol tutuş yönlerinden yukarıdaki Fiat modellerine göre bir tık daha üstündür. 1.3 multijet modelinin daha kullanışlı ve başarılı olduğu notlar arasında…

Fiat için bu fiyatlar aralığında Stilo, Panda, Merea gibi modellerini de bulmak mümkün ama pek yaygın olmadığı için listelemedim. O halde Fiat markasından ayrılalım artık.

5- Renault Clio

30 bin liraya kadar ister Sedan ister Hatchback modelini bulabileceğiniz bir kategoridir Clio.

6- Renault Megane

Orta seviye bir donanım ve performansa sahip genel olarak sınıfında “iyi” olarak bilinen bir otomobildir. Sedan bri araçtır ve sınıfındakilere göre daha kalıplı bir yapıya sahiptir…

Belirtilen fiyat aralığında Symbol modellerine de bakılabilir.

7- Peugeot 206

Belirtilen fiyat aralıklarında en yaygın bulunabilecek modellerden biride Peugeot 206’dır. Sedan ve Hatchback modellerini bulabilirsiniz. Ülkemizde en çok satılan araçlardan biridir. Hatchback modelleri daha çok gençlerin tercih ettiği bir modeldir. Genellik temiz bir Hatchback 206 bulmak zordur, çoğunluğuna yakını fazlaca yıpranmış durumda ilanlar ve çevredekiler incelendiği zaman.

Az yakan otomobillerden biridir ve servis ağı da geniştir. Yere yakın ve bagajı küçüktür.

8- Hyundai

Hyundai’da belirtilen fiyat aralığında alabileceğiniz en iyi modeller Accent, Accent Era ve Getz‘dir. Bu modellerin dışında Hyundai’da alternatif pek bulunmaz. Yukarıda saydığım üç modelde çok yaygın ve tutulan Hyundai modelleridir. Yine ülkemizde çokça tercih edilenlerden biridir.

Tercihi Sedan’dan yana olanlar Accent ve Accent Era seçeneğini değerlendirebileceği gibi,

Hatchback tercih edenlerde Getz modelini değerlendirebilir.

9- Chevrolet

Chevrolet markası da belirtilen fiyat aralığında otomobil sunan markalardan biridir ama fazla yaktığı gerekçesiyle çok sık görmediğimiz otomobillerden biridir.

Aveo ve Kalos modeli en sık karşımıza çıkan modelleridir. Yedek parçasının pahalı olduğu ve geç bulunduğu gibi konularla gündeme gelmiştir çoğunlukla.

Aveo

Kalos

10- Skoda Fabia

Fabia fiyat aralığında yine en çok bulunabilecek araçlardan biridir. İster Benzin ister Dizel seçeneğini 30 bin liraya kadar rahatlıkla bulabilirsiniz.

11- Ford Fiesta

Otomobil sahibi olan da olmayan da, otomobil ile ilgisi olan da olmayan da hemen hemen herkesin yaygın olduğunu bildiği modellerden biridir Fiesta. Eski modellerinden tutun, günümüze kadar olan modelleri de halen talep gören bir otomobildir. Talep görmesinin en büyük nedenlerinden biri çok iyi veya konforlu ya da iyi bir donanıma sahip olmasından değil, çok yaygın ve ekonomik olduğu içindir. Ülkemiz şartları da ekonomik olmasını gerektirdiği için alınabilecek otomobillerden biridir Fiesta…

2007 model civarlarında dizel bir Fiesta’yı rahatlıkla 30 bin gibi bir fiyata almak mümkün. Tabii ki fiyatlar genel ortalamadır ve satıcısına göre aynı araç 35 binde olabilir 27 binde olabilir. Bu tamamen aracın genel durumuna ve satıcısına bağlı.

2007 Fiesta

200 bin km altı 2005-2006 gibi LPG’li Focus bulmakta mümkündür.

Focus 1.6 2006

12- Citroen C3

200 bin km veya buna yakın bir km’de Citroen C3 modeli 30 bin liraya alınabilir. İncelediğimiz aralıktaki Fiesta ile aynı motora sahip olan C3, Fiesta’dan daha geniş ve konforlu olmasıyla öne çıkıyor. Aynı zamanda donanım ve teknik özellik bakımından daha üstündür.

Uzun kullanımda Citroen tavsiye edilirken al sat yapacak olan kişilere ise Fiesta tavsiye edilmektedir. Örneğin Fiesta 2 ayda alıcı bulurken Citroen 3 ayda alıcı bulma potansiyeline sahiptir.

Yukarıdaki tüm otomobiller içerisinde en az yakanı ve 45 lt dizel depo hacmiyle 1.350 km mesafe kat eden ender otomobillerden biridir. Aynı sınıftaki diğer otomobillere kıyasla arka koltuk daha rahat ve 3 kişinin seyahat etmesine olanak sağlıyor.

C3

13- Citroen C2

Citroen’in 3 kapılı modelidir. C3 ve C1’de dahil olmak üzere C2’nin de motor hacmi 1398 cc dir. Dört koltuklu bir araçtır. Farklı tasarım ve seriliğiyle dikkat çekmeyi başarmış modellerden biridir.

14- Citroen C1

Ve geldik benim favorilerimden birine 🙂

C2’den daha küçük gibi görünse de C1 dört kapılı bir modeldir. 200 bin altın km deki bir C1’i 30 bin veya altında bir fiyata bulmak pek mümkün değildir. Genellikle 30 bin TL üzeri fiyatlar da bulunabilir. Fakat ilk versiyonlarını 30 bin tl ye bulmak mümkün. Görselde ki 2009 modeldir.

Herkese hitap etmeye bilir ama benim beğendiğim bir modeldir. Kullanması çok zevkli ve eğlenceli bir araç. 35 lt lik bir depoya sahip.

Aşağıdaki görselde ki C1 2015 model 60 bin liralık bir fiyata sahip. Ekleme nedenim ise tüm metalik canlı renkleri rahatlıkla taşıyabilen bir yapısının olduğunu göstermek içindir.

Bonus

15- Nissan Micra

30 bin liraya 2006 model dizel bir Micra alınabilir. Çok küçük gibi görünse de sınıfına göre oldukça güçlü ve pratik bir otomobildir. 4 silindir ve önden çekişli bir otomobil olan Micra 4.5 lt yakıt ortalamasına ve 46 lt depo hacmine sahiptir.

Bir de Nissan Almera var fakat 30 bin liraya pek bulunmaz.

16- Kia Picanto

2010 modele kadar 30 bin liraya Kia Picanto bulmak mümkündür. 1.1 EX modeli 3 silindirdir ve 1120 cc motor hacmine sahiptir.

Kia’nın diğer bir modeli de Rio‘dur. Rio’da 2010 modeline kadar 30 bin liraya rahatlıkla bulunabilecek bir otomobildir.

Bunlara ek olarak Dacia, Opel ve Toyota markalarından da eklemeler yapabiliriz.

Buradaki tüm araçların 100 bin km altında olanlarının fiyatı ise 32 ile 45 bin tl arasında değişebilmektedir.

4.6/5 - (5 votes)

Yorum

  • Merhaba ilgi ile web sitenizi takip ediyorum. Gerçekten emek vererek yazılarınızı yazdığınız çok belli. Aynı şekilde sitenizde çok iyi. Her şey için teşekkür ederim. Bende bir blog yazarı olarak yorum alanınızda hangi wordrpress eklentisini kullandığınızı merak ettim. (Beğenme butonları felan) ismini söylerseniz çok yardım etmiş olursunuz. Tekrardan teşşekür ederim.

Bir Yorum Ekle