Genel

0212 925 03 93 Numaralı Telefon Siber Saldırı İddiası

Evet, bir şehir efsanesiyle daha karşı karşıyayız.

İddialara göre 0212 925 03 93 Numaralı telefon birçok kişiyi arıyormuş ve hiç konuşmadan geri kapatıyormuş. Ve bunun siber saldırı olabileceği düşünülüyormuş. 🙂 Sosyal medyada, hatta WhatsApp’da bile o kadar yayılmaya başladı ki bu mesaj, bende merak edip araştırdım.

İşin aslı, 0212 925 03 93 telefon numarası Netsa Yazılım isimli bir firmaya aitmiş. Bu firma müşterilerine telefon tahsis ediyormuş. Yani isteyen iş yerleri toplu sms göndermek üzere bu firmadan bir hat alabiliyor ve bu hat ile müşterilerine toplu reklam sms’i gönderebiliyor. Netsa Yazılım bu numarayı Tekirdağ’da bir kombi şirketine tahsis ettiğini belirtiyor. Kombi şirketi de toplu sms gönderimi sırasında teknik bir sorunla karşılaşıyor ve listedeki numaraların tümüne otomatik olarak sms yerine toplu çağrı gidiyor. Tüm olay bundan ibarettir 🙂

Numarayı tahsis eden Netsa Yazılım şikayetler üzerine ilgili numarayı kapattıklarını belirtiyor.

Sosyal medyada ki o mesaja yer verelim;

0212 925 03 93 bu numara ararsa sakin açmayın. Geri dönüşte yapmayın. Şu an bir çok insan bu numaradan aranmakta neden ve niçin arandigida belli değil. Bu siber saldiri olabilecegi soyleniyor. Elimizden geldiğince herkese yayalim.”

Kaynak: Sosyal Medya / Belirsiz

4/5 - (1 vote)

Bir Yorum Ekle